Дерби на денот: Келтите ќе се осветуваат на миленикот од Ред Бул?

дерби на денот

Групата во која се овие две екипи, Салзбург и Розенборг е една од најјаките во Лига Европа, дури три екипи се шампиони на својата земја, а посебно е интересно тоа што две од четирите екипи се сопственост на ист газда.

Селтик: Последна шанса за Селтик

Шампионот од Глазгов фати ритам во домашното првенство, после слабиот старт на сезоната. Навистина, не се на лидерската позиција, но тоа не е толку страшно бидејќи Селтик има еден меч помалку. Во последните пет првенствени средби, тие забележаа исто толку и победи, а гол разликата е фантастична, односно изнесува 21:2. Меѓутоа, во Лига Европа не блескаа досега. После тешката победа на Розенборг, лесно го положија оружјето пред двата Ред Бул тимови. Прво гостуваа во Австрија, а потоа и во Лајпциг. Шкотите мора да ги победат двата дуели на домашен терен, а да побараат и некој бод во Норвешка.  Посебно е важен овој натпревар бидејќи и Лајпциг имаше кикс од Салзбург на домашен терен.

Лајпциг: 550 минути без примен гол

Лајпциг од почетокот на сезоната е поразен само два пати, а изигра дури 16 официјални натпревари. Во Бундеслигата претрпеа пораз од Борусија Дортмунд, а потоа и од братскиот Салзбург во Лига Европа. После поразот од Салзбург во еден спектакуларен натпревар, Лајпциг ги победи следните два. И сега има еден интересен податок, а тоа е дека Лајпциг нема примено гол на последните шест натпревари. Од нив, четири беа во Бундеслигата, , еден во германскиот куп и еден во Лига Европа.  Одбраната им е одлична и се надеваме на уште еден интересен натпревар.

Наш предлог:

Каква и да е атмосферата на Селтик парк, тоа не веруваме дека ќе ги уплаши гостите. Секој пропуст во одбраната на Селтик ќе биде прилика за офанзивното крило на Лајпциг. Нашиот предлог е 2-3 гола, а Bet365 за тоа ќе ви плати со коефициент 2.00. За похрабрите предлагаме гол-гол прво полувреме, а во истата обложувалница за тоа ќе си добиете коефициент 4.10.

Регистрирај се на Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*