Лига на Нации: Хрватска пред празни трибини ја пречекува Англија, анализа и предлог тип

Хрватска - Англија

Хрватска ќе ја пречека Англија во дербито на денот во рамки на групата 4 во Лигата на Нации. Хрватите се казнети и ќе играат пред празни трибини и тоа после дебаклот во Шпанија и поразот од 6:0. И Англија си има маки, но чии маки се поголеми !?

Хрватска ќе игра без публика во најлош момент за нив

Овој меч доаѓа само дваипол месеци по полуфиналето на Светското Првенство помеѓу Хрватска и Англија кое се одигра пред 78.000 гледачи на стадионот Лужники во Москва.

Но сега на трибините нема да има ниту приближна иста слика. Хрватска нема да ја има целосната предност што ја носи домашниот терен. УЕФА ја казни Хрватска за свастика на теренот пред квалификациите за Евро 2016 против Италија, натпревар кој се одигра во јуни 2015 година.

Не само тоа, натпреварот беше презакажан и сега ќе се одигра на стадионот во Риека кој има капацитет од околу 9.000 седишта.

Затоа се поставува прашањето, дали овој меч за хрватите доаѓа во вистинско време и дали тие ќе можат да ја повторат играта од Мундијалот. Тогаш ја елиминираа Англија по продолженија и обезбедија пласман во големото финале.

Тие едноставно не изгледаат како истата екипа. Особено по поразот во предходното коло од Шпанија со неверојатни 6:0. Впрочем тој меч беше првиот за Хрватска во Лигата на Нации.

Англија сака го врати ритамот од Светското Првенство

Во споредба со хрватскиот пораз од 6:0, домашниот пораз на Англија од 2:1 на Вембли против Шпанија минатиот месец не изгледа многу лошо.

Сепак, откако загубија во полуфиналето од Хрватска, а потоа и со 2:0 од Белгија во мечот за третото место на Светското првенство, фудбалерите на Саудгејт врзаа три порази по ред.

Конечно во предходниот меч, но од пријателски картактер победија против Швајцарија 20 1:0 со голот на Рашфорд во Лестер.

Саудгејт ја продолжи својата политика на промовирање на млади фудбалери во неговиот состав. Џејмс Медисон, Јордан Санчо и Мејсон дебитираа, а и сега сите тројца се во составот. Тоа значи дека е можно да има некое изненадување во нивниот состав.

Хрватска - Англија

Хрватите одбраа добар стадион за нив, или пак згрешија !?

Хрватска е фаворит на овој меч со коефициент 2.64 во Coinbet24. За Англија коефициентот е 2.82 додека за нерешено е 3.15. Е сега се поставува прашањето дали коефициентите се реални, дали нешто се промени во однос на нивниот последен меѓусебен меч …

Ако овој натпревар се одиграше пред полни трибини во Хрватска дефинитивно ние ќе ги подржефме фудбалерите на Златко Далиќ. Но во овој случај и по поразот од неверојатни 6:0 од Шпанија во предходниот меч, би било ризик да се игра на победа на Хрватска.

Еден очигледен начин да се размисли подобро е да се види како Хрватска играла во слични околности, бидејќи не е првпат тие да бидат казнети.

Во јуни 2015 година тие играа четири натпревари зад затворени врати и не изгубија ниту еднаш. Одиграа нерешено 1:1 со Италија, победија од 3:0 над Бугарија, имаа и 1:1 со Турција и победија со 2:0 против Исланд.

Последните три натпревари беа одиграни на нивниот вообичаен домашен стадион (Максимир). Ние сега можеме само да претпоставуваме дали нивото на мотивација ќе падне поради промената на стадионот или пак не.

Од друга страна, можеби хрватите одиграа паметно. Имено, стадионот на Риека е со нешто помали димензии од вообичаените во Англија, па тоа може да претставува проблем за гостите. Освен тоа, на мал стадиот многу полесно е да се постави игра со мали и кратки додавања, каде што се игра збиено. Тоа може да се покаже и како клучно на овој меч во корист на Хрватска.

Па и по поразот од 6:0 во Шпанија сигурно ќе се појави некоја гордост, па затоа очекуваме Хрватска да покаже некаков одговор.

Наш предлог:

Нерешен резултат @ 3.15 во Coinbet24

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.60 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*