Лига на шампиони 1-во коло (2 дел): Најава, анализа и предлог типови

лига на шампиони

Во вториот ден од првото коло на Лигата на шампиони, сведоци ќе бидеме на неколку исклучително интересни натпревари.

Ајакс – АЕК – Т12+ @ 1.49 во 1xBet

Ајакс се враќа повторно на големата сцена, а за почеток ќе игра со дебитантот од Атина. Ајакс доминантно стигна до групната фаза и притоа не претрпи ниту еден пораз.  АЕК неочекувано ја освои титулата во Грција, но се покажа во квалификациите каде што ги совлада Селтик и Видеотон. Ајакс е фаворит, но очекуваме дека ќе постигне и два гола.

Шахтјор – Хофенхајм – 1 @ 2.00 во Bet365

Проблемот на домашната екипа е тоа што се уште не може да игра во Доњецк, па германците ќе бидат гости во Харков. Изминатите денови имаа доста проблеми со теренот во овој град, но то сигурно ќе се среди до почетокот на натпреварот. Тимот на Хофенхајм би бил задоволен и со бод, но не веруваме дека ќе стигнат до тука.

Бенфика – Баерн Минхен – 2 @ 1.51 во Coinbet24

Koга се сретнуваат два поранешни освојувачи на престижното натпреварување, тоа море да биде дерби. Бенфика два пати стигна до трофејот во Купот на шампиони, додека Баерн вкупно пет пати го подигна трофејот.  Патот на Бенфика им беше доста тежок, но сепак стигнаа до групната фаза.

Манчестер Сити – Лион – 4+ @ 1.77 во 1xBet

Сити минатата сезона сакаше на титулата од Премиер лига да и даодаде и европски наслов, но тоа им го оневозможи Ливерпул во ¼ финалето. Нивната желба само се засили повеќе, бидејќи ако сега не станат европски шампиони со овој состав и овој тренер, тешко дека понатаму ќе го остварат сонот. Лавовите некако се разштимани за разлика од минатата сезона, а доказ за тоа ние домашното првенство.

Плзен – ЦСКА  – 0-2 @ 1.72 во Bet365

Чешкиот шампион ги влече бенефитите од првенството на оваа земја, па со самото осовјување на титулата стекна право на учество во групната фаза. Тој факт од година во година го подигнува квалитетот и кај другите екипи во лигата, па така тоа е општо добро за сите. Првиот противник им е руската ЦСКА, а интересно е тоа што овие две екипи се сретнаа минатата сезона во нокаут фазата. Тешко е да се процени кој е подобар, па затоа типуваме на голови.

Реал Мадрид – Рома – 4+ @ 1.92 во Bet365

Oсвојувачот на ЛШ,  на почетокот на стазата за четвртата последоватена круна, игра со екипата со која се сретнаа минатата сезона во полуфиналето. Формата на Реал и на Рома не е на завидно ниво. Рома беше активна во преодниот рок, но тоа не се одразува баш според нивните очекувања. Од друга страна Реал без Роналдо се уште се обидува да се координира, но пополокеа и тоа ќе биде. Како и да е голови на овој натпревар мора да има.

Валенсија – Јувентус – 2 @ 1.91 во Coinbet24

Конечно Јувентус има шанси за освојување на долгопосакуваната европска титула. Оваа сезона ја започнуваат со прилично лесен противник, кој во никој случај не треба да се потцени. Јувентус е полн со самодоверба, а во редовите го има и еден од најдобрите во светот, Кристиано Роналдо. Валенсија ја исполни целта минатата година и стигна до четвротот место, а со тоа обезбеди пласман во Европа.

Јанг Бојс – Манчестер Јунајтед – 3+ @ 1.80 во Bet365

Екипата од Берн повторно во обид за сензација. Овој пат игра против гигантот Манчестер Јунајтед кој не блеска како што треба.  Јунајтед ги разочара фановите минатата сезона и рано испадна од Севиља.  Во Премиер Лигата е критично, но барем овде да постигне резултат и да се оправда за лошите резултати. Очекуваме голови.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*