Лига на Шампиони – ГРУПА Д: Можеби најслабата група, но и една од најнеизвесните

Група Д

Една од најизрамнетите групи е групата Д. Сите екипи имаат шанси за пласман на едно од првите две места на табелата кои водат во елиминациите. Можеби ова е најслабата група сезонава, но дефинитивно ќе биде една од најнеизвесните до самиот крај.

ГРУПА Д

Кој прв, кој втор, а кој трет !? Многумина после жрепката рекоа дека ова е најлесната група сезонава во Лигата на Шампиони. Имаа право, со оглед на тоа што групата повеќе наликува на група во Лигата на Европа, отколку во Лигата на Шампиони.

Сепак, тоа не значи дека нема да следиме интересни дуели. Порто е фаворит, но благ фаворит. Тие го имаат најквалитетниот ростер на фудбалери и имаат најголемо искуство од европски натпревари, барем во изминатите години. Би требало оваа екипа да биде сигурен патник во следната рунда, без разлика на која позиција ќе се најде на крајот на групната фаза. Е сега прашањето е кој ќе биде втор.

Галатасарај

Шалке е најблиску до тоа второ место, но многу блиску до него се и Галатасарај и Локомотив Москва. Секогаш е тешко дасе игра во Турција и Русија. Во Турција противничките екипи ќе ги чека пекол од трибините и таму можат да паднат екипи од самиот врв во Европа. Во Русија пак ќе се играат натпревари во зимски период, а сите знаеме во каки услови се играат тие натпревари. Тоа значи дека кја екипа од овие две подобро ќе го искористи домашниот терен ќе биде најмалку трета, а можеби и втора.

Ако треба да типуваме, ќе типуваме на Порто и Шалке во следната рунда, но до последен момент би избегнувале обложување поврзано со местата во оваа група.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*