Лига на Нации: Форматот гарантира дерби дуели, веќе во првото коло има три дербија

Лига на Нации

Наместо пријателски натпревари, УЕФА формираше ново натпреварување кое дури и на „малите“ селекции им нуди можност да стигнат на Европско првенство. Но од друга страна, форматот на ова натпреварување гарантира дека  секогаш ќе следиме дерби натпревари, бидејќи најдобрите ќе играат меѓу себе.

Во наредниот период следуваат доста интересни средби, но во првото коло ние избравме три дерби меча кои привлекуваат големо внимание. Да видиме кои се тие !?

Германија – Франција – 1Х @ 1.42 во Coinbet24

Германија - ФранцијаЈоаким Лев кој на големо изненадување на целокупната спортска фудбалска јавност остана селектор на Германија по катастрофалното Светско Првенство, сега има шанса да го надомести тој неуспех … или да направи уште полошо. Тешко е да се исправи впечатокот токму против светските шампиони. Германците се соочуваат со криза во напаѓачките редови и тоа ќе биде најголем проблем за Лев. Французите пак немаат што да сменат. Стабилноста е клучна за нивниот успех. Но можеби е време да се сруши.

Англија – Шпанија – ГГ @ 1.93 во 1хBet

Англија - ШпанијаАнгличаните настапија многу подобро од очекувањата на Светското првенство. Нивната игра е поразновидна и има повеќе квалитет од било кога. Гарет Саутгејт одлично си ја врши работата и нема да има речиси никакви промени во однос на тимот кој настапи на мундијалот. Но,сега се поставува прашањето Дали може нивната игра да се развива и понатаму, или ова е максимумот од оваа репрезентација !? Ова е токму она што Шпанците го прават добро. Тие постојано ја развиваат и менуваат својата игра, иако стилот секогаш останува ист. Шпанија ќе го диктира темпото на игр на овој меч и ќе биде интересно да се види дали Англија ќе се брани и ќе напаѓа од контра напади или ќе излезе со високо поставена одбрана.

Италија – Полска – 1 @ 1.76 во 1хBet

Италија - ПолскаМанчини стартуваше со премногу експерименти во работата со националниот тим. Но, тоа се уште не импресионираше никого. Овие ќе бидат многу важни натпревари за Италија, особено по катастрофата која ја доживејаа во квалификациите кога не се пласираа на мундијалот во Русија. Дали Балотели повторно ќе игра? На која позиција ќе игра Инсигње? Број на прашања е голем, а одговори ќе се добијат по натпреварите во Лигата на Нации. Полскиот состав не успеа да направи ништо на Светското првенство и тоа само по себе донесе некои промени во тимот. Што ќе донесе Јержи Бржечек? Веројатно ништо ново или поразлично од она на што сме навикнати кога во прашање е Полска.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*