ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Словенија

Откако изненадија многумина со освојувањето на бронзениот медал на Светското Првенство во Франција минатиот Јануари, Словенија привлекува огромен публицитет пред настапот во Хрватска.

Кога Словенија игра блиску до дома, секогаш оди далеку

Локацијата на Европското Првенство треба да им даде поттик, бидејќи илјадници фанови се очекува да им дадат поддршка во Загреб. Кога Хрватска беше домаќин на Европско Првенство пред 18 години, Словенија го освои својот прв олимписки билет, завршувајќи петта.

Четири години подоцна тие освоија сребро во Љубљана, а за да ја докажат предноста во поддршката на своите навивачи кога играат блиску до дома, завршија на шесто место во 2012 година во Србија.

Ростер

Тренерот Веселин Вујовиќ има три големи грижи. Во пресрет на турнирот неговиот одбранбен столб Матеј Габер се повреди и ќе го пропушти првенството. Десниот повратник Јуре Доленек и левиот бек Ник Хенигман, исто така се повредени и најверојатно нема да играат барем во прелиминарниот круг.

Ова значително го менува нападот и одбраната на Словенија. Жига Млакар ќе биде прв избор на десната страна, заедно со Видот Кавтичник. На левата страна Вујович има четири опции. Високиот Борут Мачковшек и Саша Баришич-Џаман, заедно со силниот Грегор Поточник, можат да играат важна улога во одбраната, заедно со Гребенц кој пак повеќе милува да игра во нападот. Линискиот играч Игор Жабич ќе го има своето деби, како и Нико Медвед на лево крило.

Вкупно Вујовиќ има 22 играчи кои се подготвуваат за ЕУРО 2018, но голем број учествуваа на Светскиот шампионат вклучувајќи ги и сите три голмани (Матевз Скок, Ур Кастелиќ и Урбан Лешјак).

Напад

Со двајца високо квалификувани плејмејкери, Марко Безјак и Миха Зарабец, Словенија може да го игра најбрзиот ракомет на светот. Вујовиќ е склон кон тоа често да ја менува својата линија за време на натпреварот, давајќи им ја предноста на шутерите од далечина, но често кога е во неволја ги игра најбрзите момци.

Исто така Патрик Либан кој е силен играч еден на еден, може да донесе значителна сила во средината, но и да ги поремети одбранбените ракометари на противникот. Со години Словенија бараше играчи кои можат да распалат од девет метри. Тие можеби немаат играчи од светска класа за ова, но како тим можат да бидат опасни од сите позиции.

Десната крилна страна (Гал Маргуч и Блаз Јанц) изгледа посилна во нападот од левата страна (Дарко Чингезар и Нико Медвед), но сите тие имаат неверојатна брзина и агилност.

Одбрана

Пред две години Словенија ја напушти Полска со само еден поен во три натпревари. Но, Шведска, Шпанија и Германија постигнаа само по 24 гола во просек. Словенија со игра во одбраната 6:0 може да предизвика проблеми за повеќето од врвните тимови, ако е доволно агресивна.

Иако Вујовиќ како играч беше напаѓач од светска класа, тој често зборува само за одбрана. Дури и без Габер, Словенија изгледа многу високо, но сега им недостасува искуство во срцето на нивната одбрана.

Словенија исто така направи многу промени на голманската позиција во последно време. Сепак, Скок и Лешјак имаат доволно искуство во врвни клупски натпревари, а Кастелиќ е еден од најголемите европски таленти. Предност е тоа што тимот е способен да се трансформира и прилагодува на различни стилови на напад.

Тренерот

Веселин Вујовиќ ја презеде функцијата во 2015 година. Четвртфиналето на Олимписките игри во Рио 2016 и освојувањето на бронзен медал на светското првенство во Франција минатата година се резултатите кои го направија него херој во Словенија.

Олимписките игри во Токио 2020 се следната цел за Словенија и Вујовиќ, но Европското Првенство кое е блиску до дома е важна алка во стратегијата и планот за Олимписки игри.

Ова ќе биде посебен предизвик за него, бидејќи тој уште еднаш ќе се соочи со Македонија каде што беше тренер, селектор и остави најголема трага, но и со неговата родна земја Црна Гора. Вујовиќ може да стане првиот словенечки тренер кој ќе ја совлада Германија на официјални натпревари.
Регистрирај се на 1XBET

Предвидување

Раното испаѓање за Словенија ќе биде огромно разочарување и никој не размислува за тоа. Словенија е фаворит за пласман во следната фаза на шампионатот.

Нивната светска шампионска бронза не е товар, туку поттик, а поддршката од навивачите кои ќе можат да стигнат до Хрватска за помалку од еден час ќе биде уште поголем поттик.

Но, темелите за поголем успех во Хрватска секако ќе треба да се направат во прелиминарниот круг, против Македонија, Црна Гора и Германија.

Словенија може да изненади во Хрватска

Според букмејкерите Словенија е втор фаворит во групата Ц. Коефициентот за тоа дека Словенија ќе заврши прва во оваа група е 4.00 во 1xBet. Доколку Словенија ја помине групата ќе биде сместена во групата 2 од втората фаза. За тоа дека Словенија ќе победи во групата од втората фаза коефициентот е 15.00. Инаку во таа група би се нашле и селекциите од групата Д: Данска, Шпанија, Унгарија и Чешка. Инаку на целиот шампионат Словенија е осми фаворит и коефициентот за тоа дека оваа земја ќе стане европски шампион е 41.00 во 1xBet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*