ЕП во ракомет: Црна Гора – Македонија, најава, анализа и предлог тип

Европско Првенство во ракомет

Во второто коло на ЕП во ракомет, Македонија игра против Црна Гора. Фаворит е Македонија и тука дилема нема. Разликата во квалитет помеѓу двете репрезентации и голема и победата за Македонија не би требало да дојде до прашање.

Против Црна Гора ќе се ротира повеќе со составот

Мечот со Црна Гора е важен за Македонија, но не премногу важен. Зошто ? Затоа што очекувањата се дека Црна Гора ќе има три порази во групата Ц. Мали се шансите оваа репрезентација да помине понатаму. Загубија убедливо од Германија, а на крај играат со Словенија која по поразот од Македонија ќе биде пред императив – победа. Тоа значи дека Македонија со евентуална победа над Црна Гора, не би пренела бодови во следната групна фаза. Сепак Македонија не би дозволила да се решава со математика во оваа група. Но поради сето ова не би требало да очекуваме убедлива победа на Македонија. Раул дефинитивно ќе се обиде брзо да дојде до позитивна разлика, како би ротирал со играчите бидејќи на првотимците премногу се истрошија со Словенија.

Веднаш се гледа работата на Раул

Македонија одигра паметно како никогаш предходно против Словенија. При негативата во првиот дел, моралот остана на високо ниво. Нешто слично се случи иво вториот дел кога словенците повторно дојдоа до позитива. Единственото нешто што разочара е падот во играта во второто полувреме во интервал од 10 минути кога словенците ја стопија разликата од 5 гола. Сепак падови мора да има, а тогаш битен е моралот на ракометарите кој сега е на високо ниво. За тоа се чини најзаслужен е Раул Гонзалес со својата смиреност и хармонија која во целост им ја префрли на ракометарите. Со таква игра Македонија може да стигне многу далеку на шампионатот.

Црна Гора без Борозан нема никакви шанси

Црна Гора можеби е најслабата репрезентација на ЕП во Хрватска. За тоа голема вина има повредата на Борозан, без кого оваа репрезентација не е иста. Тој е срцето на тимот, организатор, шутер, асистент. Во негово отсуство лидерфската улога ја презеде Липовина. Тој пак беше единствената светсла точка кај Црна Гора во првиот меч на ЕП против Германија. Германците славеа со убедливи 32:19, но Липовина беше најдобар стрелец на мечот со 7 постигнати гола. Одговорноста за голови требаше да биде дистрибуирана до останатите бекови на левата и централната позиција. Особено на Васко Севаљевиќ (22 гола во квалификациите), но и младиот Милош Божовиќ, кој постигна шест гола во решавачкиот квалификациски натпревар против Русија (27:27) докажувајќи го својот голем потенцијал. Сепак на првиот дуел и двајцата разочараа, постигнувајќи 4, односно 1 гол.

Селекторот е единствена светла точка во тимот

Ѓукиќ ја реши ситуацијата и му ја врати потребната хармонија и хемијата на тимот, а со тоа ги постигна резултатите што ја доведоа Црна Гора до ова првенство. Како поранешен селектор на Јордан, Македонија, Швајцарија, Велика Британија (ја водеше селекцијата на Олимпијадата во Лондон во 2012) и Израел, Ѓукиќ има големо искуство кога станува збор за водење на националните тимови, иако ова Европско Првенство ќе биде негово прво искуство на континенталните шампионати.

Македонија е огромен фаворит

За победа на Македонија во 1xBet  ќе добиете коефициент 1.28, а тоа само по себе говори за фаворитската улога на репрезентацјата. За победа на Црна Гора коефициентот во истата обложувалница е 5.95. За реми ќе добиете коефициент 11.00 во 1xBet. Солиден е и коефициентот за 2-2 – 1.40 во 1xBet.

Наш предлог:

Полувреме / Крај – Македонија @ 1.40 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*