Јунајтед – Сити во битка за Манчестер: Тактичка анализа и предлог тип

Јунајтед - Сити

Многу големо внимание во Англија викендов предизвикува градскоto дерби во Манчестер, Јунајтед – Сити. Двете екипи од овој град сезонава имаат шампионски амбиции. Двете екипи се на првите две места на табелата но Сити има предност од 8 бода и овој меч може да реши многу дилеми во Премиер Лигата.

Мурињо – Гвардиола

Ова е најголемиот натпревар во Премиер Лигата досега оваа сезона – вториот на табелата е домаќин на првиот. Жозе Мурињо наспроти Пеп Гвардиола. Разликата помеѓу Јунајтед и Сити моментално е осум поени. Победа за Јунајтед ќе значи поинтересна сезона. Победа на Сити и разлика од 11 поени ќе значи дека трката за титулата може да заврши уште пред Божиќ.

Кога Мурињо игра против Гвардиола обично значи дека Мурињо ќе се брани, а Гвардиола ќе напаѓа. На овој натпревар на “Олд Трафорд”, тешко дека ќе видиме нешто различно. Мурињо добро ја користи и формацијата со три бекови, но и онаа со четири. Сега повторно ќе стартува со три бекови, но во одбрана формацијата ќе делува како да игра со 5 фудбалери во линија. Тоа ќе изгледата така иако со Валенсија и Јанг таа петка во одбраната секогаш делува офанзивно. Токму тие дваца крилни бекови ќе треба да дадат и повеќе од 100%, доколку сакаат да ги сопрат Сане и Стерлинг, но и да помагаат во нападот. Јунајтед, најверојатно, ќе има вишок во одбраната подолго време со Линделоф, Смолинг и Рохо против најистурениот во Сити, Агуеро. Аргентинецот не постигна гол од игра во последните пет натпревари ( постигна два гола од пенал ) и ако Јунајтед игра со длабока одбрана, тешко дека Агуеро ќе може да се најде во можност за гол.

Битка во средниот ред

Клучот за успех на Јунајтед сепак е во центарот на средниот ред. Кевин Де Брујн и Дејвид Силва се двајцата најопасни играчи во Сити. Мурињо не верува дека повредата на Силва е сериозна и се сомнева дека повредата е игра на Пеп. Тој верува дека и двајцата ќе стартуваат.

Пол Погба е суспендиран, но тоа можеби и не е премногу проблематично – бидејќи Мурињо ќе стартува со двајца дисциплинирани играчи во средината. Немања Матиќ ќе биде едниот и тој ќе биде задолжен за запирање на Де Брујн.

Другиот треба да биде Херера, кој игра најдобро кога е најпотребно. Тој во текот на целиот меќ ќе му биде сенка на Силва. Запирањето на Де Брујн и Силва не е лесна задача. Но Матиќ и Херера можеби се единствениот дует во Премиер Лигата, кои можат да им парираат на нив во дефанзивна смисла.

Јунајтед - Сити

Лингард и Мартиал се побрзи од Компани и Отаменди

Лингард е во огромна форма и треба да оди против Фернандињо, притискајќи го кога е потребно. Лингард е еден од пресудните фудбалери при контра нападите поради брзото размислување и неговата брзина. Спорите Компани и Отаменди ќе имаат проблем со брзите фудбалери на Јунајтед и токму затоа Лингард ќе го притиска Фернандињо. На тој начин би ги оставил сами во дефанзивата двата бека на Сити. Компани нема да ужива во можноста да игра против брзиот Мартиал кој доколку му створи протир на Ромелу Лукаку кој е одличен во последниве неколку недели, Сити ќе има голем проблем.

Сепак, прашањето е дали Јунајтед ќе ги чека нападите на Сити на својата половина или ќе притискаат високо како во дел од мечот против Арсенал? По некоја веројатност, ќе се случува и едното и другото. Судејќи според перформансите на Реал на Мурињо против Барса на Гвардиола, треба да се очекуваат спорадични бранови што притискаа високо или се повлекуваат длабоко. Тоа ќе зависи секако и од играта на Сити. Сити ќе сака да ја потврди својата контрола врз средината на теренот. Мурињо против таквите екипи се обидува да го наруши тој ритмички потег во раната фаза од мечот.

Тактичките варијанти на Пеп

Системот на Гвардиола е многу конзистентен во последниве неколку недели. Фитнесот на Силва е главното прашање за Пеп овој пат, бидејќи неговата евентуална замена Гундоган нема ниту приближно слични перфоманси со Силва.

Каде Гвардиола ќе се обиде да го притисне Јунајтед? Па, против Челзи кој игра 3-5-2 формација, јасно е дека тие ќе се обидад да создадат преоптоварување по крилата. Кајл Вокер секогаш е офанзивен и е во линија со Делф или Фернандињо ( не се знае кој ќе стартува ). Најчесто Де Брујн се префрла во тој дел од теренот но многу понапред. Силва игра и на двете страни, за да создаде минувачки триаголници ( Вокер – Делф – Де Брујн ) или ( Вокер – Делф – Силва ). Челзи во дефанзива е најслаб токму по крилните позиции и затоа Сити ќе се обиде да создаде вишок играч во тие делови од теренот. Ова може да биде уште еден натпревар каде што Сити ќе го користи овој пристап и ќе ги искористи брилијантни способности на Де Брујн.

Сити е фаворит според букмејкерите

Според букмејкерите Сити е фаворит на овој меч со коефициент 2.25 во 1xBet. За реми во 10Bet коефициентот е 3.50, додека за победа на Јунајтед коефициентот во 1xBet е 3.40. Според коефициентите јасно е дека нема изразит фаворит, но тоа е нормално кога меѓусебе играат градски ривали кои моментално се во битка за лидерската позиција. Според традицијата меѓусебните дуели на овие две екипи се неефикасни. На последните 6 меѓусебни средби на Јунајтед и Сити во сите натпреварувања паднале само 6 гола.

Наш предлог:

Нерешен резултат @ 3.50 во 10Bet

Да паднат Под 3.5 гола @ 1.37 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*