Дерби на викендот: Тотенхем – Ливерпул, анализа и предлог тип

Викендов нема да има премногу дерби дуели низ Европа, па веројатно најпривлечен ќе биде мечот од 9-то коло во Премиер Лигата помеѓу Тотенхем и Ливерпул. Тотенхем домашните мечеви не ги игра на својот стадион, туку на Вембли и тоа е најголемиот проблем на овој тим сезонава и причина што Тотенхем е многу полош на домашните дуели, отколку на гостувањата. Од друга страна проблемот на Ливерпул е одбраната која сезонава на 8-те дуели прими дури 12 гола.

Спарси очајни на домашен терен

Ако ги сметаме само домашните натпревари Тотенхем би се нашол дури на 11-то место во Премиер Лигата. И покрај тоа што сезонава не играат на Вајт Харт Лејн кој се реконструира, сепак е нејасно зошто се толку слаби на Вембли, а пак се одлични на дуелите на гостински терен забележувајќи 4 победи од исто толку натпревари. Мора да заклучиме дека проблемот е што Спарс сега не играат на фантастичната атмосфера што може да се генерира само на Вајт Харт Лејн. Од друга страна, играњето на Вембли ги инспирира противничките играчи  и тоа е голем минус за тимот на Покетино.

Покетино повторно оди на титула

Спарси во последните две сезони под водство на инспиративниот менаџер Маурисио Покетино секогаш се при врвот на Премиер Лигата и се единствени конкуренти на шампионите, но сепак титулата им избега за малку во двете сезони. Оваа сезона и покрај лошите изданија на домашен терен, тимот од северен Лондон се наоѓа на 3-то место на табелата со заостанување од 5 бода во однос на лидерот и доколку успее да ја подигне формата кога игра дома, дефинитивно повторно ќе биде еден од конкурентите за титулата. Нема сомнение дека Спарси имаат еден од најкомпактните почетни единаесет во лигата, со еден неверојатен стратег и тактичар на клупата и тешко е да се најде маана во овој тим.

Ќе успее ли Клоп да го сопре Кејн

Како најдобар стрелец и освојувач на “Златната копачка” две сезони по ред, напаѓачот на Спарси, Хари Кејн е повторно најголем фаворит и оваа сезона за титулата најдобар стрелец. Кејн во изминатите неколку сезони прерасна во врвен напаѓач, еден од најдобрите во Премиер Лигата и дефинитивно е најдобар англиски напаѓач. Ако на ова се додаде и фактот што Ливерпул е очаен во одбраната, тешко дека Клоп ќе успее да поставипротив игра за него па затоа е и најголем фаворит според букмејкерите за постигнување на гол на овој меч со коефициент 1.70 во Unibet.

Тотенхем може против сите, освен против Ливерпул

Традицијата е во целост на страната на Ливерпул, кои нема пораз од Тотенхем од 2012 година кога Спарси последен пат славеа со 2:1. Од тогаш па се до овој меч овие две екипи меѓусебе одиграа 10 натпревари, а на дури 7 од нив побеа славеше екипата на Ливерпул. Она што е уште потрагично за Тотенхе кога во прашање се меѓусебните дуели е тоа што на овие 10 меча Ливерпул постигна 24 гола, наспроти 7 гола на Спарси. Од друга страна мора да се истакне дека на последните 5 меча Ливерпул има две победи, додека токму во овие дуели се случија нерешените резултати. На сите овие мечеви прв гол постигнувал токму Ливерпул, па токму затоа и привлекува играта Ливерпул прв да постигне гол со коефициент 2.20 во Unibet.

Ливерпул игра одлично, но без одбрана тешко до бодови

Емре Џан целосно ја користи слободата во играта која му ја пружи Клоп и тоа е една од позитивите за тимот оваа сезона. Доколку Џан продолжи во овој стил може да биде новиот Жерард, нешто што се најавуваше уште при неговото пристигнување во Ливерпул. Вијналдум пак одлично ги покрива грешките на тимот, трча неуморно низ целиот натпревар а знае и да се уфрли во шеснаесеттикот на противникот незабележано. Тука е и одличниот Салах кој игра одлично сезонава и на 8 меча веќе постигна 4 гола, а со тоа им ги затвори устите на скептиците кои не беа во мал број околу неговите квалитети. Кутињо пак, откако конечно остана во екипата се врати на терен како воопшто да не паузирал и од меч во меч е се подобар и подобар. Меѓутоа сето ова е попусто кога Клоп никако не успеа да ги реши проблемите во одбраната. Матип е добро засилување за тимот, но во тандем со Ловрен и двајцата прават премногу грешки, а пак крилните бекови најчесто не се враќаат на време и многу повеќе имаат офанзивни, отколку дефанзивни карактеристики, па не е чудно што Ливерпул досега прими 12 гола оваа сезона во Премиер Лигата.

Фудбалерите на Ливерпул се поодморени

Ливерпул во овој дуел влегува по рекордната победа во групната фаза на Лигата на Шампиони во Словенија кај Марибор над кого славеше со 0:7. Самиот резултат говори сам по себе. Ливерпул изгледаше страшно добро на теренот, а она што е важно, ги зачува силите за овој важен дуел против Тотенхем. Од друга страна Тотенхем имаа еден крајно тежок натпревар, но забележаа добар резултат играјќи 1:1 во Мадрид кај Реал, па иако се многу поистрошени од Ливерпул, сега се многу помотивирани и поамбициозни.

Наш предлог:

Реми или победа на Ливерпул @ 1.70 во Unibet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.57 во Unibet

Хари Кејн да постигне гол @ 1.70 во Unibet

1 Trackback / Pingback

  1. Дерби на викендот: Тотенхем – Ливерпул, анализа и предлог тип - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*