Дерби во ЛШ: ПСЖ – Баерн Минхен, најава, анализа и предлог тип

ПСЖ е домаќин на Баерн Минхен во најинтересниот натпревар во Лигата на Шампионите во среда. ПСЖ си има свои проблеми, ноамбициите се јасни сезонава, а тоа е шампионска титула во Лигата на Шампиони. Баерн пак ира променливо сезонава, но оваа екипа секогаш и секаде оди на тгрофеи па така е и овој пат. Дефинитивно овој меч ќе биде доста интересен и вистинските љубители на фудбалот не смеат да го пропуштат.

ПСЖ конечно има тим за да владее со Европа

ПСЖ според букмејкерите сезонава ќе биде главен конкурент на Реал Мадрид во Лигата на Шампионите и коефициентот за освојување на трофејот на ПСЖ е 7.50. Минатата сезона ПСЖ беше запрен од Барселона во 1/8 финалето и тоа беше огромно разочарување за сопствениците на тимот, па богатите шеици од Катар се решија да го растресат трансфер пазарот и успеаа во тоа. Најдобрите фудбалери останаа во тимот, а со ангажманот на Нејмар и Мбапе овој тим моментално го има најдобриот напад во светот кога на овие двајца ќе се додаде и Кавани. Сопствениците на ПСЖ сега сосем реално се надеваат дека нивниот тим ќе победи во Лигата на шампионите пред нивната држава да биде домаќин на Светското првенство во 2022 година. Во средината на теренот имаат одличен квалитет, но се тенки и имаат малку фудбалери но ако се земе во предвид квалитетот на француската Лига 1 каде можат да ротираат со составот, веројатно тоа нема да претставува проблем во Лигата на Шампиони.

Кавани и Нејмар мора да научат да работат заедно

Кавани, Нејмар и Мбапе тргнаа одлично на почетокот на сезоната, но ако Мбапе реши да ги почитува староседелците во тимот и да учи од нив, пред се од Кавани, Нејмар мислеше поинаку. Јасно е дека бразилецот сака да биде прва звезда во тимот, но тоа тешко ќе му оди покрај фудбалер како Кавани и веќе на виделина излегоа првите проблеми помеѓу нив двајца. Токму по расправијата околу тоа кој да изведува слободен удар, Нејмар наводно поради повреда не играше на предходниот меч со Монпеље но тешко е да се поверува дека навистина бразилецот е повреден.Има еден куп шпекулации околу односите на Кавани и Нејмар, но восекој случај јасно е дека доколку и двајцата не ја спуштат топката во скоро време, највеќе ќе загуби ПСЖ.

 

Баерн Минхен има поширок тим од минатата сезона

Баерн Минхен е трет фаворит за освојување на титулата во Лигата на Шампиони оваа сезона според фудбалските експерти и букмејкерите со коефициент 8.00. Сепак, шампионите на Бундеслигата веќе не се на исто ниво како во предходните неколку сезони. Во последните неколку години најдобри беа под водство на Пеп Гвардиола, но ни тогаш не стигнаа до финалето на Лигата на Шампионите. Единствена позитива за овој тим за разлика од предходните сезони е тоа што во преодниот рок беа повлечени неколку добри потези. Баерн успеа да ги купи двајцата најдобри играчи за врска на лани одличниот Хофенхајм, Себастијан Руди и Никлас Шуле, а во средниот ред го ангажираше и најдобриот фудбалер на Лион, Корентин Толисо со што средниот ред доби на цврстина, на креативност но и на неверојатно силна конкуренција. Сепак, како трансфер број еден се смета оној на Џејмс Родригез кој како позајмен фудбалер пристигна од Реал Мадрид. Со оглед на тоа што Баерн нема вистинска конкуренција во Бундеслигата, оваа екипа секогаш е спремна да го крене пехарот во Лигата на Шампиони иако понекогаш знае да киксне кога најмалку се очекува.

Повредите не смеат да бидат алиби на Анчелоти

Карло Анчелоти според многумина не е вистинскиот тренер за Баерн Минхен, бидејќи за оваа екипа не е доволен пехарот во Бундеслигата што е нешто сосем нормално за навивачите на овој тим, кој ќе се задоволат само со европската круна. Анчелоти има неколку повредени фудбалери но тоа не смее да биде негово алиби, бидејќи Баерн има широк состав и по минимум двајца супер квалитетни фудбалери на секоја позиција. Најголеми главоболки на италијанецот му предизвикува повредата на Ноер, бидејќи неговата замена Свен Улрих од 2015 година па до сега има одиграно само 8 официјални натпревари, што е премалку за еден голман да ги оправда очекувањата во еден вака голем фудбалски гигант. Освен Ноер, повредени се и Алкантара и Бернат, додека Алаба иако се врати на тренинзите тешко е да се верува дека ќе може да настапи против ПСЖ.

Двете екипи кикснаа на дуелите во саботата

ПСЖ стартуваше фуриозно во Лига 1 па и во Лигата на Шампионите. Во домашниот шампионат ПСЖ има 6 победи и едно реми со неверојатна гол разлика од 21 постигнат и само 3 примени гола. Ремито дојде токму во саботата кога на гостувањето кај Монпеље, ПСЖ одигра без голови 0:0. Како тргна ПСЖ во Франција, така тргна и во Лигата на Шампиони со победа од 0:5 на гости во Шкотска кај Селтик. Баерн веќе два пати киксна во Бундеслигата и тоа прво против значително ослабениот Хофенхајм каде загуби со 2:0, а и на мечот во саботата против Волфсбург играјќи 2:2.Сепак во првото коло во Лигата на Шампиони беше доста убедлив и славеше на домашен терен против Андерлехт со 3:0.

Букмејкерите ги измешале работите

Букмејкерите по се изгледа ги помешале работите за овој дуел. Имено коефициентот за ПСЖ се очекуваше да биде помал во однос на Баерн Минхен, но не да биде само 1.95. ПСЖ секако е фаворит на овој меч, но благ фаворит и овој коефициент според нас не е вреден за ризикување. За реми коефициентот во 1хБет е 4.00, додека за победа на Баерн Минхен коефициентот е дури 3.80 во 1хБет. Интересно е тоа што коефициентот за х2, односно за реми или победа на гостинот е дури 1.85, нешто што веројатно се случува прв пат кога во прашање е екипата на Баерн Минхен. Кога коефициентот за дупла шанса е толку голем за Баерн, дефинитивно можеме да преземеме ризик и да го одиграме тој тип.

Наш предлог:
Реми или победа на Баерн Минхен @ 1.85 во 1хБет
Левандовски да постигне гол @ 1.80 во 1хБет

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*