Стартува Бундеслигата: Баерн Минхен единствен кандидат за титулата

Бундеслига

Баерн Минхен како по обичај испишува историја секоја сезона, па така беше и минатата откако тие станаа првиот тим кој освоил пет последователни титули во Бундеслигата. Сезонава баварскиот тим повторно нема сериозни конкуренти во своите противници, па е апсолутен фаворит за освојување на трофејот.

Баерн Минхен е далеку пред конкурентите за титулата

Сепак според многумина првата сезона под водство на Карло Анчелоти за Баерн Минхен не беше добра, иако од друга страна не може да се каже дека беше којзнае колку лоша. Бундеслигата беше освоена и тоа со удобна разлика, иако со не толку атрактивна игра на која навивачите на Баерн како да се навикнаа. Во ДФБ Купот Баерн беше елиминиран во полуфиналето од Борусија Дортмунд, а Баерн падна многу порано од очекувањата и во Лигата на Шампиони, од Реал Мадрид во четвртфиналето.
Оваа сезона баварците се уште подобри, за разлика од нивните конкуренти па прашање е дали ќе се најде тим кој ќе може да му парира на овој Баерн. Одговорот е НЕ !

Баерн во преодниот рок, повлече неколку добри потези. Успеа да ги купи двајцата најдобри играчи за врска на лани одличниот Хофенхајм, Себастијан Руди и Никлас Шуле, а во средниот ред го ангажираше и најдобриот фудбалер на Лион Корентин Толисо, со што средниот ред доби на цврстина, на креативност но и на неверојатно силна конкуренција. Сепак, како трансфер број еден се смета оној на Џејмс Родригез кој како позајмен фудбалер пристигна од Реал Мадрид. Томас Милер изгледаше навистина добро во пред-сезоната, Арјен Робен сега е здрав и се очекува и покрај неговата возраст да биде закана за противничките дефанзивци, а Роберт Левандовски има уште една шанса да покаже дека е еден од најдобрите напаѓачи во светот.
Да бидеме искрени, коефициентот 1,20 за Баерн да ја освои лигата, од оваа гледна точка всушност изгледа дека и не е така лош дури и со тој мал коефициент, бидејќи конкурентите на Баерн се далеку од нив на секое поле.

Дортмунд и Лајпциг единствени конкуренти на Баерн

Според букмејкерите следни фаворити за освојување на Бундеслигата се Борусија Дортмунд и Лајпциг, но и двете екипи се многу далеку од неприкосновениот минхенски гигант. Дортмунд е во предност со коефициент 8.00 во бет365, додека доколку се обложите на тоа дека Лајпциг ќе ја освои Бундеслигата ќе добиете коефициент 21.00, па многу поисплатливо е да се обложите дека овие две екипи ќе се пласираат во ЛШ следната сезона или дека ќе завршат во Топ 4 во Бундеслигата. Лајпциг има големи шанси за такво нешто, а тоа би ви донело коефициент од 1.50. Тие ги задржаа сите клучни играчи (Наби Кеита беше спречен да премине во Ливерпул, а Емил Форшберг беше спречен да се приклучи на Милан). Тренерот Ралф Хасенхут останува во тимот, а факт е дека е еден од најдобрите во лигата. Покрај тоа Лајпциг беше одличен и во трансфер периодот. Младиот португалец Брума кој дојде од Галатасарај, со неговото темпо, вештина и непредвидливост ќе може да се покаже како еден од најдобрите трансфери летово во Германија.

Невообичаено, Борусија Дортмунд нема големи промени во играчкиот кадар, но промената дојде на клупата. Тренерот Томас Тухел си замина по само две сезони иако Дортмунд играше одличен фудбал под негово водство, а на негово место дојде уште еден одличен стратег и тоа холанѓанецот Питер Бош кој сега треба да ги убеди лојалистите на Тухел кои не се во мал број, дека тој е вистинскиот човек за клупата на Дортмунд. Бош направи одлична работа во својата единствена сезона во Ајакс, ги одведе во финалето на Лигата на Европа и го освои второто место во домашниот шампионат, што за него беше најголем успех ако се знае дека предходно беше тренер на далеку послаби екипи како: АГООВ, Де Грашсхап, Хераклес, Витесе и Макаби Тел Авив.

Голема позитива е тоа што најдобриот играч на тимот Пјер-Емерик Аубамејанг, остана во тимот откако беа одбиени огромните финансиски понуди на ПСЖ, Милан, неколку од Кина и од Премиер Лигата. Американскиот најголем талент Кристијан Пулишиќ го продолжува својот неверојатен напредок, а и покрај цврстиот интерес од Барселона, одличниот Оусман Дембеле се уште е на располагање на Бош ( се очекува да премине во Барселона до крајот на преодниот рок ). Лошо за Дортмунд е тоа што Марко Ројс продолжува да се бори со повреди, одбраната изгледа несигурна, а Џулијан Вајгл ќе го пропушти почетокот на сезоната поради повреда.

Од гледна точка на обложување, има многу повеќе прашалници околу Дортмунд, отколку кај Лајпциг. Коефициентот за освојување на титулата е 8.00, но шансите за да се случи тоа се сведени на теорија, додека коефициентот дека Дортмунд ќе биде во Топ 4 е само 1.16 и е премал за размислување.

Кој ќе биде најдобар стрелец ?

Ако минатата сезона немаше неизвесност околу шампионската титула, дефинитивно имаше доста неизвесност околу тоа кој ќе биде најдобар стрелец. Битката помеѓу Левандовски и Аубамејанг беше фасцинантна до самиот крај. А на крајот, подобар беше фудбалерот на Дортмунд со постигнати 31 гол, наспроти 30 гола на Левандовски.
Оваа сезона Левандовски е фаворит според букмејкерите со коефициент 2.20 во бет365, додека за облог на Аубамејанг би добиле коефициент 3.50.

21 годишниот фудбалер на Лајпциг, Тимо Вернер кој веќе стана и дел од германската репрезентација ја имаше својата најдобра сезона минатата година со 21 постигнат гол и сега е трет фаворит за најдобар стрелец оваа сезона. Со оглед на тоа што Лајпциг според сите показатели ќе има уште една добра сезона, а Вернер е се подобар и подобар па коефициентот од 10.00 во бет365 е одличен и треба да се земе во предвид.

Следен фаворит е Томас Милер со коефициент 21.00, но неговите напаѓачки вештини како и во предходните сезони не би требало да дојдат до израз покрај Левандовски.

Ако сакате уште поголем коефициент, секогаш можете да го изберете Марио Гомез од Волфсбург за кого коефициентот е 26.00. Волфсбург речиси испадна од лигата минатата сезона, но и во еден таков случај Гомез постигна 17 голови. Тој одлично соработува со тренерот на Волфсбург, Андрис Јонкер и доколку Волфсбург одигра подобро од минатата сезона, тогаш коефициентот за Гомез би бил преголем и би можел да се искористи.

Наши предлози:

Лајпциг завршува во Топ 4 @ 1.50
Левандовски најдобар стрелец @ 2.20
За оние похрабрите – Марио Гомез најдобар стрелец @26.00

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*