Премиер лига: Три работи кои треба да се случат во сезоната 2017/18

2016-17 премиер лига Челзи - Свонси

Тотенхем ќе има проблеми на Вембли

Се чини дека не е добро што токму во овој момент се оствари преселбата на Тотенхем од „Вајт Харт Лејн“. Беа одлични во лигата минатата сезона, завршувајќи како второпласирани. Атмосферата на „Вајт Харт Лејн“ се чини го извлече најдоброто од Хари Кејн, Кристијан Ериксен и Деле Али. Кога се знае дека недостатоци имаат и останатите кандидати за титулата, кој би можел да каже дека нема да бидат подобри оваа сезона.

Но, да се одиграат сите домашни натпревари на Вембли оваа сезона, додека стадионот не е завршен е непотребно оптоварување, со оглед на тоа дека кога кога не играа дома на својот стадион минатата сезона во Лигата на шампионите, беа исфрлени од групната фаза, а потоа беа исфрлени од Гент, кога се преселија во Лига Европа.

Вест Хем имаше доста потешкотии кога се префрли на Лондонскиот стадион, и 1.90 коефициент за пласман во Топ 4 за Тотенхем и не е толку лош.

Габриел Исус ќе има одлична сезона

Кутриот Пеп Гвардиола. Додека повеќето менаџери би сакале да имаат барем еден напаѓач од светска класа, тој има два. Тој има тешка одлука како да ги вклопи Серхио Агуеро и Габриел Исус на иста страна. Веројатно ќе преземе пристап понекогаш да стави еден, понекогаш и друг, понекогаш и двајцата. Првиот дел од лошите вести за противниците од соседството е дека присуството на Исус може само да помогне за  најдобро издание на Агуеро, а вториот дел е дека Исус би можел да биде само брилијантен оваа сезона. Со соодветна предсезона и со своето искуство од Премиер Лигата од минатата сезона, тој би можел да биде исклучителен играч во 2017/18. Не е ни чудо што тој нема поголем коефициент од 13.00 за да биде играч на годината во Премиер лигата.

Ливерпул ќе продолжи да биде тим за уживање на љубителите на фудбалот

Понекогаш се прашувате што прават директорите на фудбалот и шефовите за регрутирање цел ден.

Голем недестаток на Ливерпул минатата сезона беше нивната неможност да го сочуваат сопствениот гол. Тоа за никого не требаше да претставува изненадување. Ниту еден од нивните одбранбени играчи никогаш не изгледал поскромен, играчот од средниот ред, Џејмс Милнер, играше на лева страна цела година и во средината не се формираше пристоен тандем. Значи додека тимот плаче за компактен централен играч,  каков што купи  Евертон – Мајкл Кин од Барнли или  вистински лев бек и да му отвори игра на Милнер во по препознатливата улога улога на средината на теренот…. Тие го купија  Мохамед Салах а недеостатоците беа толку очигледни.

Сега, Салах пак, е одличен играч и Челзи, направи голема грешка со тоа што не му даде соодветна шанса пред да се пресели во Серија А. Тој беше добар играч на тимот , бидејќи може игра на неколку напаѓачки позиции и го додава брзина, прави асистенции и погодува. Но, дали Сала е многу поразличен од Филип Кутињо, Садио Мане и Адам Лалана?

Како логичен заклучок, Ливерпул веројатно ќе биде дел од многу натпревари кои ќе завршат со резултат 2:2, 3:1, 4:2 или слично. Одлично за обложување на повеќе од 3,5 погодоци, но не толку добро за Ливерпул да биде кандидат за титулата во Англија.

извор: betfair

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*