ТИП НА ДЕНОТ (29.10.2023, 18:00) ИНТЕР – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Интер и Рома.

Интер во одлична форма

Интер направи многу промени во тимот ова лето, но на одличен начин ја отвори сезоната со пет победи во првите пет кола. „Нероаѕурите“ доведоа адекватни засилувања и покажаа дека и оваа сезона ќе бидат едни од главните фаворити за победа. Меѓутоа, тимот на Инзаги потоа направи два кикса, па го испушти лидерското место. Минатото коло се врати на победите и го искористи киксот на Милан, па се врати на лидерскотто место. Секако дека главната цел на „нероаѕурите“ оваа сезона ќе биде Скудетото, но тимот игра одлично и во ЛП. Што се однесува до нападот тука имаше најголеми промени и се чини дека нападот оваа година е послаб и во главно работите зависат од Лаутаро, но кога како тим Интер изгледа многу покомплетно. Во последните денови пристигнаа Павард кој ја засили одбраната и Класен за средниот ред. Ова ќе биде посебен дуел бидејќи се враќа Лукаку како ривал, па навивачите му спремаат пеколен пречек, а тоа ќе биде и мотив повеќе за победа.

Рома игра под очекувањата

Рома оваа сезона игра под сите очекувања и е најголемо разочарување во Серија А. Иако тимот значително се засили во летниот преоден рок, пристигнаа големи засилувања, сепак резултатите се многу лоши. Тимот во последно време ги подобри резултатите и почна да се искачува на табелата, па моменатлно Рома се наоѓа на 8-то место. Мурињо поради суспензија нема да го води тимот против својот поранешен клуб, но секако дека добро ќе го подготви кога е мотивацијата во прашање. Рома сигурно нема да дојде до бело знаме во Милано, но според формата и квалитетот секако дека е аутсајдер и може да биде задоволна со еден бод. Мурињо има и проблем со повредени играчи па за овој меч нема да може да смета на Абрахам, Пелегрини, Кумбула и Ренато Санчез.

Очекување

Според квалитетот и формата Интер е фаворит на овој меч, но Рома нема лесно да се предаде. По традиција двата тима играат натпревари со многу голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Интер – Рома –3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*