ТИП НА ДЕНОТ: (21.06.2022, 15:00 часот) ЛА ФЛОРИТА – ИНТЕР КЛУБ

Тип на денот
Тип на денот

Денес стартуваат европските натпрвевари во новата сезона во Европа. Во првиот меч од прелиминарната рунда во Лигата на Шампиони, Ла Фиорита од Сан Марино игра со Интер Клуб од Андора, дуел помеѓу шампиони на едни од најслабите фудбалски нации во Европа.

Двата меча од прелиминарната рунда се играат на Исланд во Викингсволур, а победниците од овој натпревар во финалето ќе играат со победници од второто полуфинале меѓу Левадија од Естонија и Викингур Рејкјавик од Исланд.

Ла Флорита – најслабиот тим кој игра во Европа

Ла Фиорита загуби 4 од 5 претходни натпревари на ова ниво. Во исто време тие не постигнаа гол во сите 5 натпревари во Лигата на Шампиони уште од 2014 година. Ова е нивен прв натпревар во ова натпреварување по поразот од 2:0 против Линколн од Гибралтар уште во 2018 година.

Ла Фиорита прими 50 гола во своите 20 европски натпревари и постигна само два гола, а тоа само по себе говори за нивната аутсајдерска улога.

Се работи за веројатно најслабата екипа која се натпреварува во Европа, екипа која доаѓа од најслабо рангираната европска селекција и една од најслабите во светот. Во екипата нема ниту еден професионален фудбалер и се работи за тим составен од фудбалери аматери, кои покрај играњето за екипата си имаат секојдневни работни активности во други професии.

Интересно е тоа што Ла Фиорита доби црвен картон на секој од последните три натпревари во сите натпреварувања, што значи дека станува збор за едно крајно агресивен тим.

Интер Клуб со големи амбиции сезонава

Иако Интер Клуб е една од послабите европски екипи, тие имаат малку поголемо педигре на ова ниво откако го елиминираа шампионот од Фарски Острови – ХБ, пред да загубат од косовскиот шампион Приштина во оваа фаза од прелиминарните квалификации минатата сезона. Тие исто така забележаа победа на гости против албанската екипа Теута Драч во квалификациите за Лигата на Европа.

Во екипата настапуваат десетина репрезентативци на Андора, а веќе добро знаеме дека оваа селекција знае да изненади многу посилни селекции. Значи станува збор за екипа која веќе долго време игра заедно, за фудбалери кои во своите нозе имаат силни меѓународни натпревари со најдобрите фудбалски репрезентации во Европа.

Тие освоија три последователни титули во Примера Дивизио во Андора и покрај тоа што никогаш претходно не завршиле меѓу првите две екипи во лигата.

Очекување:

Квалитетот е целосно на страната на шампионот на Андора. Веќе напоменавме дека тој тим е составен од репрезентативци на Андора кои имаат еден куп натпревари со квалитетни селекции. Откако минатата година славеа против шампионот од Фарски Острови и Теута од Албанија, сега нивните амбиции се големи и сакаат пласман во првото квалификациско коло од Лигата на Шампиони. Тимот од Сан Марино ќе се брани, но ќе има крајно тешка задача да го зачува својот гол.

ТИП:

Ла Флорита – Интер Клуб – 2 @ 1.50 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*