Предлог типови – ТЕНИС (понеделник, 30.05.2022)

Предлог типови тенис

Вчера дознавме за два четвртфинални пара на Ролан Гарос во машка конкуренција, а денеска ќе дознаеме кои се останатите четворица тенисери кои ќе играат во четвртфиналето. Од четирите дуели, избравме два меча за кои сметаме дека ќе поминат.

Андреј Рубљев – Јаник Синер – 2 @ 2.00 во Bet365

Несомнено најголемата борба во четвртфиналните мечеви на Ролан Гарос се очекува во дуелот меѓу Рубљев и Синер. Рускиот тенисер е секогаш фантастичен во првиот дел од сезоната, а годинава веќе ги освои Марсеј, Дубаи и Белград. Некако во вториот дел секогаш игра послабо, а веќе во Рим падна на првата пречка. Во првите три кола во Франција одигра солидно и секој меч го добиваше во четири сета. Ги победи кореецот Квон, аргентинецот Делбонис и чилеанецот Гарин. Но сега го чека најтешката битка до сега на турнирот – ривал му е младиот италијанец Јаник Синер, најголемата тениска надеж во оваа земја.

Синер е 12-ти на АТП листата, но лесно би можел повторно да се најде во Топ 10 – да потсетиме, во еден момент беше и 9-ти тенисер во светот. Во првите три кола на овогодинешниот Ролан Гарос, Синер во три сета победи двајца американци, Франтангел и Мекдоналд, додека во второто коло загуби еден сет од шпанецот Карбаљес-Баена.

Сезонава двајцата веќе се сретнаа на земјена подлога, тоа беше на Мастерсот во Монте Карло, а италијанецот славеше со 2:1. Претходно играа уште два пати, а во победи беше 1:1. Подобро рангиран е Рубљев, но според нас Синер е поблиску до победа на овој меч. Нашиот предлог е двојка, а за него во обложувалницата Bet365 ќе добиете коефициент 2.00.

Марин Чилиќ – Данил Медведев – 2 @ 1.30 во Bet365

Данот на Ролан Гарос се затвора со дуелот Чилиќ и Медведев. Ниту едниот ниту другиот не може да се каже дека ја обожаваат играта на земјена подлога, а нивните најдобри резултати се на потврда подлога – и двајцата се грен слем шампиони, откако еден по еднаш го освоија УС Опен. Сепак, Медведев е во налет, му претстои само иднина, додека Чилиќ е тенисер кој полека завршува со кариерата. Наскоро ќе наполни 34 години, а јасно е дека резултатите како овие во Париз се доста добри резултати за него. Чилиќ во првите три кола победи двајца унгарци, Балаш и Фучовиќ, оттогаш загуби еден сет, додека во минатото коло го испрати во пензија Жил Симон победувајќи го со 3:0.

Медведев одигра многу подобро отколку што очекувавме по долгата пауза поради операцијата. Се чини дека беше паметно што настапи во Женева, каде Гаске веднаш го елиминира, но затоа веќе помина три кола во Париз, а се уште нема загубено сет. Лесно би можел да биде на првото место во светот по Ролан Гарос, но тоа зависи и од Новак Ѓоковиќ. Вториот тенисер во светот победи во првото коло над аргентинецот Багнис, а потоа дома испрати двајца српски тенисери – двајцата одлични на земјена подлога, Ласло Јере и Миомир Кечмановиќ.

Чилиќ и Медведев меѓусебе играле три пати, а последен пат беше во Дејвис купот минатата година. Медведев ги доби сите три дуели, а очекуваме да слави уште еднаш, прв пат на земја.Нашиот предлог е двојка со коефициент 1.30 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*