Специја – Џенова: Двете екипи бараат излез од негативната серија во меѓусебниот дуел

Пандев

Две екипи со лош почеток на сезоната во Серија А се среќаваат во вторник навечер, кога Специја е домаќин на тимот на Џенова кој победи само еднаш сезонава.

Двата тима загубија викендов и освоија само три бода од нивните последни пет натпревари, така што ќе сакаат да го зголемат својот морал, како и бодовното салдо против потенцијалниот ривал во битката за опстанок.

Специја игра топло-ладно

Минатонеделната камбек победа против Салернитана можеби и помогна на Специја да излезе од зоната за испаѓање во Серија А, но нивната радост што забележаа победа беше краткотрајна, бидејќи не успеаја да го надоградат тој успех во петокот вечерта.

Домаќините на Специја, Сампдорија, сосема заслужено дојдоа до победа со 2:1 што значеше шести пораз од девет првенствени натпревари за Специја сезонава.

Ветеранот на Самп, Антонио Кандрева беше клучен за нивната победа, бидејќи беше вклучен во автоголот на играчот на Специја, Емануел Гјаси, пред да ја постигне гол пред паузата. Неверојатниот удар на Даниеле Верде во 94-та минута не беше ништо друго освен утеха за Специја.

Мота под притисок да победи

Главниот тренер Тиаго Мота можеби се соочуваше со серија повреди во последно време, но допрва треба да импресионира како наследник на популарниот Винченцо Италијано, кој замина во Фиорентина во текот на летото.

Единственото менаџерско искуство на поранешната ѕвезда на „аѕурите“ во Серија А дојде за време на краткиот период во следниот противник на Специја, Џенова, зимата 2019 година. Додека беше на чело на Џенова, Мота имаше само две победи од неговите десет натпревари пред да биде отпуштен за време на празничниот зимски период.

Сега тој има сличен рекорд да се покаже на жешкото столче на стадионот Алберто Пико и е под силен притисок да му помогне на неговиот сегашен клуб да ја забележи првата победа над Грифон, по двата порази минатиот период. Втор пораз против тим од Џенова во рок од една недела сигурно ќе му даде на бордот на Специја дополнителна причина да размислува за неговата иднина.

Џенова игра под сите очекувања

Друг менаџер под строга контрола во моментов е еден од наследниците на Мота во Џенова, проблематичниот Давиде Балардини, а серијата без победа на неговиот тим е продолжена на шести последователен натпревари.

Налутен од неколку основни грешки во поразот од Торино со 3:2 во петокот вечерта, Балардини ги отфрли сугестиите дека неговиот мандат во Мараси е при крај.

Како и Специја, сместена на 100 километри долж брегот на Лигурија, Џенова веќе прими повеќе од 20 гола оваа сезона – поткопувајќи ја одличната работа на најдобриот стрелец Матија Дестро на другиот крај од теренот. Тимот сега се наоѓа под огромен притисок да забележи победа, но мене ми се чини дека тие ќе бидат задоволни и со реми на ова гостување кај директен ривал за опстанок во Серија А.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.61 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*