Интер – Јувентус: Дерби д’Италија секогаш носи неизвесност

Интер - Јувентус

По успешната недела во Европа, традиционалните ривали во Италија , Интер и Јувентус играат во првото Дерби д’Италија сезонава, барајќи да го надополнат изгубеното сезонава, особено ако се знае дека ниту еден од двата тиа не е лидер во Серија А.

Тешко е да се предвидат резултатите на интер сезонава

Откако собра само еден бод од воведните два натпревари во Лигата на шампионите, во вторникот Интер ја забележа првата победа во кампањата во групата Д против изненадувањето на сезоната Шериф.

Нероаѕурите претрпеа пораз од Лацио минатата сабота со 3:1, па сега се на третото место на табелата во Серија А.

Нивниот прв пораз во Серија А под водство на Симоне Инзаги дојде како шок за Интер, откако тие поведоа рано преку Иван Перишиќ во 12-та минута. Сепак, тие се распаднаа во текот на второто полувреме, а враќањето на Инзаги на стадионот Олимпико заврши кисело за поранешниот тренер на Лацио.

Јуве во одлична серија

Јуве може дури и да ги стигне Нероаѕурите со победа на Џузепе Меаца овој викенд, така што бековската тројка на Инзаги ќе треба постојано да биде на ниво против противниците кои брзо се подобруваат.

Не само што Старата дама од Торино почнува повторно да игра на високо ниво, туку Јувентус патува во Милано со неверојатна серија.

Бидејќи двата лути ривали се судрија четири пати веќе во 2021 година, тие ќе бидат познати непријатели во недела, а Јуве славеше на два од последните три меѓусебни дуели.

Со летното засилување Мануел Локатели, повратникот Моиз Кин и шведската ѕвезда Дејан Кулушевски, Алегри почна да ја врти страницата и да дава приоритет на новата генерација која ќе ја замени старата гарда во Торино што опаѓа и тоа му оди доста добро.

Прогноза:

ППХ @ 2.20 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*