Лион – Стразбур: Домаќинот е фаворит за победа и покрај слабата форма

Лион

Откако ја остварија првата победа сезонава во Лига 1 во четвртиот обид, Лион ќе се обиде да го задржи моментумот против Стразбур на домашен терен во неделата вечерта.

Лион го победи Нант со 0:1 пред репрезентативната пауза, додека Стразбур забележа убедлив триумф од 3:1 над Брест, што и за нив беше прва победа сезонава.

Лион далеку од посакуваната форма

Да не играше Ентони Лопес на стадионот на „Стад де ла Божуар“, Лион можеби немаше да отпатува дома со сите три бода, но португалскиот голман беше клучен во зачувувањето на водството на неговата екипа. Додека домаќините имаа 18 удари – девет од нив во рамки на голот – и не успеаја да ја погодат мрежата, напаѓачот на Лион, Муса Дембеле реализираше во 35-та минута.

Пред тој меч Лион испушти два бода на катастрофален начин против ново-промовираниот Клермон, а начинот на нивната победа против Нант беше далеку од убедлив, па оваа репрезентативна пауза дојде во добро време за нив. Сега веќе би требало да се консолидирани и конечно треба да одиграат онака како што се очекува од нив.

По четири одиграни натпревари, Лион има реми со Брест и Клермонт, пораз од Ангерс и тоа со 3:0 и ете оваа последна победа над Нант, но наскоро мора да се справи и со домашните и европските обврски во групната фаза од Лигата на Европа, која ќе започне против Ренџерс во средина на неделата.

Стразбур нема победа н агости кај Лион дури 42 години

Стразбур – кој ја започна сезоната на многу сличен начин како и Лион – конечно им даде нешто на своите страсни поддржувачи. Славеа победа од 3:1 против Брест, откако предходно имаа два стартни порази од Ангерс и ПСЖ, како и реми со Троја. И тие не беа убедливи на теренот и покрај победата која дојде по головите на Прчич, Томасон и еден автогол.

Но интересно, поразот на Стразбур од 4:2 против ПСЖ сезонава, го претставува нивниот единствен пораз во последните пет натпревари на гости во Лига 1. Сепак тие имаа само еден меч без примен гол во последните 14 гостувања.

Стразбур загуби 15 од последните 21 натпревари на гости во Лига 1 против Лион – серија која вклучува и пораз од 3:0 во февруари, а поминаа неверојатни 42 години откако екипата последен пат победи на стадионот на своите противници во рамки на лигата.

Прогноза:

Победа на Лион @ 1.53 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*