Б.Леверкузен – Хофенхајм: Со победа, Леверкузен ќе избие на лидерската позиција во Бундеслигата

Баер Леверкузен - Хофенхајм

Баер Леверкузен го пречекува Хофенхајм во недела со тоа што домаќините потенцијално имаат можност да се искачат на врвот на табелата откако Унион Берлин избегне пораз од лидерот во лигата Баерн Минхен.

Бош прави одлична работа со Левер

Извонреден почеток на сезоната има Леверкузен, кој останува на само четири ремија и сеуште е без пораз без пораз во Бундеслигата по воведните 10 натпревари.

Победата од минатиот викенд со 0:3 над Шалке беше нивна шеста победа. На високо ниво Леверкузен игра и во Лигата на Европа, каде групната фаза ја заврши на првото место со пет победи и еден пораз. Впрочем, тој пораз од Славиа Прага во Чешка е единствен за нив сезонава.

Откако ја престигнаа токму Славија Прага совладувајќи ја екипата со 4:0 во четвртокот, вниманието сега може да биде целосно насочено кон Бундеслигата.

Хофенхајм со долга листа на повредени фудбалери

Како и Леверкузен, така и Хофенхајм го обезбеди првото место во својата група во Лигата на Европа совладувајќи го Гент со 4:1 во четвртокот. Но Хофенхајм имаше серија проблеми со повредени фудбалери од стартот на сезоната и затоа се наоѓа на 10-то место на табелата. Имаат по три победи и ремија и дури четири порази до сега.

Сепак, тимот и покрај тоа обезбеди нокаут фаза во европските натпреварувања за прв пат во историјата на клубот, а Себастијан Хоенис ќе се надева дека неговиот тим може да ја надогради удобната победа над Аугсбург минатиот викенд и брзо да се пресели во горната половина на табелата со бодови од овој меч.

Хофенхајм има долг список на повреди, со Ермин Бичакчиќ, Костас Стафилидис, Бенџамин Хубнер и Павел Кадерабек кои ќе го пропуштат патувањето во Леверкузен.

Од друга страна Саргис Адамјан, Џејкоб Ларсен и Исак Белфодил се вратија на тренинзите, но тешко дека ќе бидат подготвени за овој меч.

Наш предлог:

Победа на Леверкузен @ 1.86 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.40 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*