ЕУРО анализа: Англија – Шкотска, дерби во секоја слисла на зборот, на терен и на трибини

Големото дерби во петок ќе се одигра во вечерниот термин од 21:00 часот, кога на Вембли во Лондон ќе бијат битка Англија и Шкотска. Ова ќе биде дерби во секоја смисла на зборот.

Двете соседни земји кои се дел од Обединетото Кралство, гаат големо ривалство низ историјата – и спортската и онаа другата и нема сомнеж дека на зелениот терен ќе следиме вистинска битка, до последниот атом на силите. Така ќе биде и на трибините и ова дефинитивно е натпревар кој не смеете да го пропуштите.

Англија по втора победа на ЕУРО

Англија ќе се обиде да оствари две победи од два меча на Европското првенство и реално има големи шанси за такво нешто.

По победата над Хрватска во неделата, Англија сега е залетана и е полна со самодоверба. Откако славеа над најтешкиот ривал во групата, сега ќе имаат полесна задача во следните два меча. Рахим Стерлинг го постигна единствениот гол на натпреварот против Хрватска во неделата, за важна победа на Вембли. За волја на вистината, тоа беше релативно удобен натпревар за трите лава против Хрватска, која се бореше за инспирација во последната третина од мечот.

Имаше многу позитивни страни кај Англија – Калвин Филипс одлично се снајде на средината на теренот, а Стерлинг имаше уште неколку можности за гол.

Екипата на Герет Саутгејт сака уште на дуелот со Шкотска да го завери пласманот во следната фаза, за во последниот меч да влезат растеретени и да ја зачуваат свежината.

Англија, всушност, сега има седум победи на последните седум натпревари во сите натпреварувања, примајќи само еден гол за време на таа серија, а фактот дека Бен Чилвел и Санчо одмараа против Хрватска е показател за силата конкуренција и широкиот ростер на фудбалери на Саутгејт .

Трите лава, кои не успеаја да го минат четвртфиналето на Европските шампионати, откако стигнаа до полуфиналето во 1996 година, се непоразени на последните четири натпревари со Шкотска, иако двете нации одиграа нерешено 2:2 на последниот меч во 2017 година.

Шкотите немаа среќа против Чешка

Нема цврст притисок врз Англија да оствари победа во петок, но истото не може да се каже за Шкотска, која е во лоша позиција поради разочарувачкиот пораз од Чешка со два гола во понеделникот.

Шкотланѓаните имаа свои моменти во Глазгов, но кон крајот на првиот период паднаа и му дозволија на Шик гол за 0:1, за во второто полувреме по уште еден гол на Шик речиси од половина терен да капитулираат. Тимот на Кларк едноставно не можеше да одговори после таа негатива на Хемпден парк.

Шкотска, игра на своето прво Европско првенство од 1996 година, кога исто така во групата играше против Англија и доживеа пораз од 0:2.

Тимот на Кларк беше аутсајдер кога станува збор за освојување на едно од првите две места во оваа група, но позитивен резултат во петок ќе ги остави во игра пред последниот натпревар со Хрватска.

Шкотланѓаните несомнено ќе бидат отпуштени против најголемите ривали, но останува да се види дали тие имаат доволно квалитет да им парираат на англичаните.

Прогноза

Англија е фаворит и во тоа нема сомнеж, но кога во прашање меч во кое ривалството на нациите е вакво, тогаш се е можно. Ќе има многу борба на секој дел од теренот, ќе има и многу емоции, како на теренот така и на трибините и јас немам сомнеж дека Англија и покрај фаворитската улога ќе има крајно тешка задача. Сепак и покрај се, јас очекувам три бода за фаворитот.

ТИП: Англија – Шкотска – 1 @ 1.37 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*