Митјиланд – Славиа Прага: Од аутсајдер, домаќинот стана фаворит и е блиску до остварување на сонот

Митјиланд

Славиа Прага беше голем фаворит според букмејкерите пред првиот меч во Чешка, но по тие 0:0 сега фаворитската улога е на страната на Митјиланд за кого пласман во групната фаза ќе биде огромно достигнување.

Се изненадив пред првиот меч во Чешка кога ги видов коефициентите за натпреварот. Да, Славија Прага со право беше фаворит, имаат поголемо искуство како екипа во Европа, многу често играат во групна фаза од Лигата на Шампиони или Лига на Европа, имаат многу поголем вкупен ранкинг коефициент од Митјиланд. Но веднаш кажав дека букмејкерите како да не ги земале во предвид сегашните состојби во двете екипи, особено онаа во Митјиланд. Сепак и данскиот тим има свои предности, а веќе и се докажа сезонава во Европа. Митјиланд ги елиминираше Лудогорец во Бугарија и Јанг Бојс на домашен терен, а во двата меча беше аутсајдер. Предложив тип Х или дупла шанса Х2 и не погрешив, мечот заврши 0:0.

Е сега, ги набројав предностите на тимот од Прага, па да ги видиме и оние на тимот од Данска. Минатата сезона Митјиланд беше убедлив и на лесен начин го освои домашниот шампионат. Во тимот беа вложени надпросечни пари кога се работи за екипи од Данска, се со една цел – играње во групите на Лигата на Шампиони. Најголемо засилување за екипата е крилниот офанзивец Систо – дански репрезентативец, кој по четири сезони во Селта се враќа во својот матичен тим. Имаат одлична средина каде се бугарскиот репрезентативец Краев, австралискиот репрезентативец Мабил, бразилците Евандер и Паулињо. Каба во нападот е одличен и јас сметам дека офанзивниот пристап на екипата и цврстата дефанзива каде диригент е Свијаченко, може да одигра на високо ниво.

Екипата на офанзивен начин ги мина и Лудогорец и Јанг Бојс. На тој меч со Јанг Бојс, Митјиланд упати 18 шутеви кон противничкиот гол со одличен посед на топка. Во Чешка Славиа Прага беше поконкретна, но без реализација но сега во Данса нема да биде исто.

Но овој пат, букмејкерите ја увидоа својата грешка, па сега домаќинот е фаворит за победа со коефициент околу 2.50 кој постојано паѓа.

Мој предлог:

Прво полувреме да заврши нерешено2.00 во 10Bet

Натпреварот да заврши нерешено @ 3.25 во 10Bet

Победа на Митјиланд или нерешено 1.40 во 10Bet

Двете екипи да постигнат гол @ 2.00 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*