Ботошани – Шкендија: Има ли Шкендија квалитет за да го мине романскиот тим!?

Шкендија

На стадионот Муниципал во Ботошани, истоимениот домашен тим ќе ја нагости Шкендија. Македонскиот тим патува во Романија со амбиции да слави победа, но домаќинот е квалитетен тим и фаворит според букмејкерите.

Ботошани не е баук, но има голем квалитет

Ботошани е екипа која во последните години постојано напредува, а излезот во Европа за нив претставува сериозен успех. Не играат често во Европа, но сакаат да бидат постојани претставници на својата земја во наредните години. Нивниот газда е голем фудбалски фан и постојано е близу тренерот и фудбаерите, но на позитивен начин, без гоем притисок. Токму тој имаше една изјава по жребот кога ја добија Шкендија, велејќи дека го добија најлесниот ривал. Можеби се залета со изјавата, но тој е цеосно уверен во пласманот во следното коло и покрај тоа што тренерот имаше спротивна изјава. Тој пак најави дека Ботошани не е фаворит и шансите се 50:50 без разлика што мечот ќе се игра во Романија. Минатото коло Ботошани славеше на гости кај Ордабаси во Казакстан со 1:2, но не беше супериорен и мора да се каже дека имаа и среќа во неколку наврати.

Со Ашковски и Бабунски против Шкендија

Ботошани заврши на третото место минатата сезона во регуларниот дел и на 4-то во разигрувањето за излез во Европа. Сезонава пак по три меча се на второто место со две стартни победи и реми минатиот викенд против Динамо Букурешт. Тимот е составен од проверени домашни фудбалери и многу интернационалци. За нас, интересно е тоа што двајца македонци играат во оваа екипа и тоа крилниот офанзивец Ашковски, како и своевремено големата надеж на македонскиот фудбал Давид Бабунски во средината. На овој меч, Ашковски би требало да стартува од првата минута, а Бабунски веројатно шансата ќе ја чека од клупата за резерви. Големо внимание Шкендија ќе треба да посвети на германскиот напаѓач Офусу, како и на аргентинецот од средниот ред Џонатан Родригез.

Шкендија има квалитет за изненадување

Шкендија секако е најквалитетниот тим во Македонија според играчкиот кадар во моментов. Воедно, тие веќе имаат големо искуство во Европа и се редовни учесници во Лигата на Европа или Лигата на Шампиони уште од 2013 година. Моментално се први на табелата во Првата Лига со три победи и две ремија и се главни фаворити за титулата. Минатото коло славеа на гости во Азербејџан кај Сигмунт со два гола од пенал, но и без тоа беа далеку подобар тим од домаќинот. Немаа среќа, па повторно ќе играат на гости но со Ибраими, Алими и Дориев, дефинитивно имаат квалитет да одиграат на високо ниво и во Романија. Дополнителен мотив е тоа што ако минат во слендото коло ќе го нагостат Тотенхем на Мурињо кој се очекува лесно да го мине Локомотив Пловдив.

Мој предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.84 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*