Клуж – Славиа Прага: Чесите се фаворити на хартија, но Клуж веќе никој не смее да ги отпише

Клуж - Славиа Прага

Ова можеби е најнеизвесниот двомеч во последната рунда од квалификациите за пласман во Лигата на Шампиони. Славиа Прага е фаворит на хартија, а со тоа се слагаат и фудбалските експерти и букмејкерите. Но Клуж неможе никој да го отпише откако во минатото коло го елиминираше шкотски Селтик.

Клуж изгледа неверојатно добро

Шампионот на Романија имаѓе за цел да обезбеди европска пролет и веќе успеа во тоа. И со елиминација тие ќе играат во групна фаза, но во Лигата на Европа. Сега апетитите им пораснаа откако тимот веќе елиминираше три противници. Клуж прво славеше над Астана, потоа беше подобар од Макаби Тел Авив, а во минатото коло се случуваше спектакл. Со Селтик во Романија беше 1:1, но во Шкотска кога веќе сите ги отпишаа романците, тие во еден крајно интересен и возбудлив меч славеа со 3:4. И во Романија им оди одлично и се лидери на табелата со 4 победи и 2 ремија. Во тимот играат неколку репрезентативци од Романија, но интернационалците се вистински диригенти на играта, особено Омрани, Рондон и португалците Комора и Аурелио.

Одбраната е главното оружје на Славиа Прага

За Славиа Прага ова ќе биде прв европски натпревар оваа сезона. Минатата сезона тие на убедлив начин, со пет бода предност ја освоија шампионската титула пред Плзен, а на ист начин тргнаа и оваа сезона. По шест кола, тие имаат 5 победи и едно реми со одлична гол разлика од 11:1. Сепак, едно е кога играш во домашната лига, а друго е кога играш во Европа. Тимот им е речиси ист како и минатата сезона и тоа е нивното најсилно оружје сезонава. Трписовски важи за стратег кои обожава да тактизира, па и од таа гледна точка тешко е да се предиви играта на Славиа на овој меч. Но чесите би биле задоволни и со реми во Романија, па би требало да следиме една подефанзивна игра од нивна страна.

Наш предлог:

Победа на Клуж или нерешено @ 1.45 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply