Хрватаска – Англија: Идеална шанса Гордиот Албион да се одмазди за поразот на СП

Хрватска и Англија повторно ќе ги одмерат силите после дуелот на Светското прветсво каде „коцкестите“ беа подобри после изведување на пенали. Англичаните ќе бараат одмазда за поразот, а ова сигурно е идеална прилика бидејќи Хрватска после Мундијалот е во лоша форма. Притоа, на овој меч ќе игра пред празни трибини и без неколку важни играчи.

Оваа не е таа Хрватска која воодушевуваше на Мундијалот

Хрватска со фантастичната игра на Мундијалот го воодушеви целиот свет и го постигна најголемиот успех освојувајќи го среброто. Па после заминувањето на неколку важни фудбалери од репрезентацијата беше и за очекување пад на формата, кој колумнираше со катастрофалниот пораз од Шпанија во првото коло од Лигата на нации.

Селекторот Далиќ не сака да му се повтори таква претстава, па тврди дека неговите избраници ќе дадат се од себе за да ја победат Англија на овој меч. Меѓутоа „коцнестите“ имаат многу проблеми пред дуелот со Гордиот Албион, особено со повредени играчи. Воопшто не се повикани за овој дуел Врсаљко, Брозовиќ, Баришиќ, Калиниќ и Дуе Чоп, а под знак прашалник се настапите и на Ловрен и Ребиќ. Додатен недикеп за домашните секако ќе биде играњето пред празни трибини.

Саутгејт го пронајде рецептот и ги има сите потребни состојки

Англичаните под водство на Герет Саутгејт конечно заличија на врвна репрезентацијата која може да се носи и со најсилните селекции во светот. На Гордиот Албион никогаш не му недостасувале талент и класа, но проблем беше организацијата, а се чини дека Саутгејт го пронајде вистинскиот рецепт. Состави млада екипа која дојде на чекор од финалето на Мундијалот. Екипата ја краси брз проток на топката и цврста одбрана, која против Хрватска ќе игра со три стопери во формација 3-5-2.

На повреди вчера се пожалија Хари Кејн, Хендерсон и Стерлинг, но последните информации се дека сепак ќе бидат спремни за вечерашниот меч. Единствениот важен играч кој ќе недостасува е ѕвездата на Тотенхем Деле Али кој е повреден подолго време.

Веројатни состави:

Хрватска: Ливаковиќ, Бертолец, Вида, Ловрен, Пивариќ, Модриќ, Бадељ, Ракитиќ, Ребиќ, Крамариќ, Перишиќ.

Англија: Пикфорд, Трипие, Гомез, Стоунс, Мекгваер, Чилвел, Хендерсон, Баркли, Стерлинг, Кејн, Рашфорд.

Според обложувалниците се очекува неизвесен меч. Па така коефициентот во Coinbet24 за победа на Хрватска изнесува 2.76 за реми 3.05 додека за победа на Англија изнесува 2.74

Предлог тип

Реми на полувреме @2.07 во Coinbet24

Двата тима даваат гол @1.98 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*