Ден кога младите Англичани треба да пораснат!

Денес завршува одминафиналната прогама на Светското првенство и четири репрезентации ќе се борат за двата преостанати билети во четвртфиналето.

Денешната програма ќе ја отворат репрезентациите на Шведска и Швајцарија во Санкт Петербург. Двете селекции не беа ставани во сметките, но денес една од нив ќе ги надмине очекувањата и ќе се најде меѓу 8-те најдобри на Мундијалот.

Шведска покажа стабилна и ефикасна итра и без големата ѕвезда Златан Ибрахимовиќ, додека Швајцарија е се уште без пораз и одолеа пред големиот фаворит Бразил (1:1). Голем удар за селекторот на Швајцарија ќе биде отсуството на двајцата стандардни дефанзивци, Фабиан Шар и Стефан Лухштајнер, кои се суспендирани поради жолти картони. Шведска пак нема такви проблеми и денес ќе излезе со најсилниот тим.

Веројатни состави:

Шведска: Олсен, Лустиг, Линделоф, Гранквист, Аугустинсон, Клаесон, Свенсон, Екдал, Форсберг, Берг, Тојвонен.

Швајцарија: Замер, Родригез, Аканџи, Џуру, Ланг, Бехрами, Џака, Емболо, Џемаили, Шаќири, Гаврановиќ.

Букмејкерите предвидуваат израмнет натпревар. Па така коефициентот во Coinbet24 за победа на Шведска изнесува 3.00 за реми 2.92 додека за победа на Швајцарија коефициентот е 2.66.

Предлог тип:

Реми на полувреме @2.02 во Coinbet24

Младата и полетна репрезентација на Англија денес ќе ги одмери силите со искусната и незгодна Колумбија во 20 часот во Москва. За Англичаните овој меч е огромна шанса да си ги вратат своите позиции на светската фудбалска мапа, додека Колумбија сака да излезе од сенката на другите јужноамерикански репрезентации.

Традицијата е на страната на Англија која нема пораз од Колумбија во 5-те меѓусебни натпревари. Последен пат двете селекции играа во 2005 година кога Гордиот Албион победи со 3:2. Со сигурност не очекува возбудлив дуел со оглед на фактот што двата тима играат напаѓачки фудбал и ќе играат на победа. Добра вест за Англичаните е што Деле Али се рехабилитираше од повредата и се очекува да биде во стартниот тим, од друга страна пак Колумбија најверојатно ќе биде без Хамес Родригез.

Веројатни состави:

Колумбија: Оспина, Ариас, Мина, Д. Санчез, Мохика, К. Санчез, Урибе, Квадрадо, Квинтеро, Муриел, Фалкао.

Англија: Пикфорд, Магире, Стоунс, Вокер, Јанг, Деле Али, Хендерсон, Трипие, Лингард, Стерлинг, Кејн.

Букмејкерите и даваат предност на Англија. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 2.19 за реми 3.10 додека за победа на Колумбија коефициентот е 3.65.

Предлог тип:

Двата тима даваат гол @2.22 vo Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*