НАЈАВА Русија – Саудиска Арабија: Состави, анализа, предлог тип

Денес точно во 17 часот сите очи ќе бидат вперени во Москва каде што започнува 21-то Светско фудбалско првенство.

Честа да го отворат Мундијалот ќе ја имаат домаќинот Русија и Саудиска Арабија, две репрезентации од Групата А.

Русија фаворит само затоа што е домаќин

Уште од 2010 година Русите знаат дека ќе бидат домаќини на Мундијалот, но не успеаа да се спремат на добар начин кога е репрезентацијата во прашање. Како домаќини не мораа да играат квалификации, но имаа шанси да се воиграат преку пријателски натпревари.

Меѓутоа резултатите од пријателските дуели воопшто не се охрабрувачки за Зборнаја. Имено, од октомври 2017 Русите не победија никого, а на седум натпревари примија дури 12 гола. Овој период е исклучително негативен за руската репрезентација, а фактот дека победија на само 6 од вкупни 21 пријателски натпревар од 2016 до сега е загрижувачки.

Среќа за Русија е што на отварањето на Мундијалот ќе имаат релативно лесен противник, па ќе можат да го искористат домашниот терен и еуфоријата како мотив повеќе.

Саудиска Арабија е потценета

Саудиска Арабија последен пат на Мундијал учествуваше во 2006 година. Во квалифинациите беа доста успешни, а на пријателските натпревари се покажаа во добра светло. Тие со 17 постигнати гола беа најефикасен тим во африканските квалификации, па неправилн се потценети од страна на букмејкерите.

Во пријателските натпревари Саудиска Арабија победи некои еврпски репрезентации, а тесни порази запиша од фаворити како Германија и Италија. Тоа е репрезентација која игра отворен фудбал, цврсто во одбраната и ефикасно во нападот, па денес ќе сакаат да му докажат на светот дека неправедно се сметаат за најслаб тим на Мундијалот.

Веројатни состави

Русија (3-5-2): Акинфеев – Гранат, Игнашевиќ, Кудрјашов – Фернандес, Головин, Џагоев, Жирков, Миранчук – Семедов, Смолов.

Саудиска Арабија (4-2-3-1): Ал Мајуф – Ал Бреик, Ос. Хавсави, Ом, Хавсави, Ал Шахрани – Ал Фараџ, Отајф – Ал Шехри, Ал Јасим, Ал Давсави – Ал Шахлави.

Предлог тип

Нашиот предлог тим е двојна шанса x2 со коефициент 2.86 во Coinbet24

Или 0-2 гола со коефициент 1.65 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*