Дерби на денот: Бенфика – Порто, дуел кој ќе го одлучи шампионот во Португалија

Бенфика - Порто

Во рамките на 30-то коло во португалскиот шампионат може да се реши прашањето за шампионската титула. Но може крајот на сезоната да стане уште поинтересен. Во директен дуел за трофејот играат Бенфика – Порто, а после овој меч многу прашања можат да добијат јасен одговор.

Бенфика сигурна дека ќе ја одбрани титулата

Во изминативе две сезони Бенфика ја освојува титулата во Португалија, прво беа пред Порто, па потоа пред Спортинг. Во двете сезони, тие избија на челните позиии пред своите конкуренти благодарение на резултатите со конкурентите на директните дуели кои одлучуваа за титулата. И токму тоа сценарио повторно се поставува трета сезона по ред, а тоа е голем адут за Бенфика и овој пат, особено што игра на домашен терен.

Тие се на еден бод предност пред Порто, па пораката пред овој дуел е многу јасна: Не го губите овој ме и победете на останатите дуели до крајот ( тое не е тешко во лига како португалската за екипа како Бенфика ).

Левиот бек Алекс Грималдо, кој е вистински лидер на левата бековска позиција е повреден, но се прават напори да настапи на овој меч против Порто. Ѕвездата на тимот, напаѓачот Јонас кој на 28 меча сезонава постигна неверојатни 33 гола веројатно нема да настапи на овој меч. Тоа е огромен удар за Бенфика. Се споменува дека ќе се преземе ризик со него и дека под инекции ќе настапи барем во дел од мечот. Но дури и да се случи тоа тој нема да може да даде 100% од своите можности. Во секој случај, неговиот настап со сигурност ќе го крене моралот на екипата и тој може да биде клучен за поволен резултат.

Пад на формата кај Порто

Тренерот на Порто, Консисао е под голем притисок пред овој дерби меч. Порто долго време беше лидер на табелата, имаше одлична победничка серија, но на последните четири меча забележа два порази. Трагично е тоа што поразите дојдоа против екипи како Белененсес и Фереира и тоа без постигнат гол. Впрочем, тоа се и единствените порази на тимот оваа сезона во домашниот шампионат.

Поранешниот фудбалер на Порто и Лацио знае дека ова е најголем предизвик сезонава во португалскиот шампионат. Но за да добие победа на Естадио да Луз ќе мора неговиот тим да одигра перфектно и тоа без повредените Данило, Корона и одличниот напаѓач Магера.

Големиот Икер Касиљас ќе биде на голот за Порто. Тој речиси сигурно заминува на крајот на сезоната, па ова ќе биде негова последна голема игра во португалскиот фудбал. Тој е мотивиран, а неговото искуство ќе бида драгоцена на овој меч.
Регистрирај се на 10Bet

Двете екипи ќе бидат задоволни со реми

Нерешениот резултат е секогаш добра појдовна точка за типувачите на дерби натпреварите во Португалија. Особено на дерби дуелите помеѓу големата тројка: Бенфика, Порто и Спортинг Лисабон. Тимовите мразат да губат против своите ривали и понекогаш играат премногу претпазливо до степен до кој тие повеќе сакаат да не загубат, отколку да победат.

На Бенфика и одговара нерешен резултат на овој меч. Нивната судбина и во нивни раце. Од друга страна пак Порто е свесен дека Бенфика има меч во Лисабон кај Спортинг, па од таа гледна точка нерешениот резултат не би бил неповолен и за нив. Во случај на нерешено, тие ќе се надеваат на тоа дека Бенфика ќе осви најмногу бод во Лисабон, какоони би станале шампиони. Затоа коефициентот 3.15 во 10Bet за реми изгледа доста примамливо. За победа на Бенфика коефициентот е 2.40, а за победа на Порто е 3.05 во 10Bet.

Наш предлог:

Нерешен резултат @ 3.15 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*