Премиер лига 14-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Викендов на програмата е 14-то коло од Премиер лигата кое ќе ни донесе две големи дербија. Лондонското дерби помеѓу Челзи и Арсенал како и дербито помеѓу Тотенхем и Ливерпул.

Лидс – Борнмут 1

Лидс минатото коло ја прекина серијата на порази и оствари голема победа на гостувањето кај Ливерпул. Поради тоа во овој меч влегува со голема самодоверба, а има противник по мерка и сигурно ќе сака да освои три бода.  Борнмут добра ја отвори сезоната, но сега е во серија од три порази и во лоша форма. Нашиот предлог е Тип 1 со коефицинет 1.75 во Mozzart .

Манчестер Сити – Фулам 1-1

Манчестер Сити е прв фаворит за титулата и оваа сезона, но моментално се наоѓа на втората позиција со два бода помалку од лидерот Арсенал. Гвардиола сака што побрзо да се искачи на врвот, па поради тоа нема право на кикс во вакви натпревари. „Граѓаните“ играат одлично на домашен терен, иако Фулам е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона, сепак шансите за бодови на „Етихад“ се многу мали. Нашиот предлог е 1-1 со коефициент 1.90 во Bet365.

Нотингем Форест – Брентфорд ГГ

Нотингем Форест е на последното место во лигата и го чека грчевита борба за опстанок, па мора да собира бодови особено на домашен терен. Овој тим покажа дека знае да игра добро во некои натпревари и не случајно го победи Ливерпул. Сега на гости им доаѓа Брентфорд, кој исто така игра непредвидливо, па нашиот предлог е ГГ со квота 1.73 во 22Bet.

Вулверхемптон – Брајтон 3+

Вулверхемптон се наоѓа на самото дно на табелата, иако според квалитетот треба да биде многу погоре. Поради тоа дојде до тренерска смена, но резултатите никако да стигнат. Сега на гости им доаѓа Брајтон, кој е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона, меѓутоа игра лошо со условно малите тимови. Очекуваме голови на овој меч и нашиот предлог е 3+ со квота 2.10 во Mozzart .

Евертон – Лестер ГГ

Дуел на два тима кои се најголемо разочарување сезонава. Особено повеќе се очекуваше од Лестер, кој според квалитетот треба да биде во горниот дел на табелата, а моментално е во зоната за испаѓање. Евертон во последно време ја подобри формата и моментално е на 12-то место на табелата, но разликата помеѓу двата тима е само три бода. Нашиот предлог е ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Челзи – Арсенал 1

Најголемото дерби ова коло и дуел на два тима кои се борат за титулата. Арсенал е апслутен хит оваа сезона и помалку неочекувано е лидер на табелата. Четата на Артета игра фантастично и од 12 меча има 10 победи едно реми и еден пораз. Меѓутоа, потрадиција ова е најтешко гостување за „топџиите“, а Челзи во големи натпревари игра секогаш добро. Веруваме дека „сините“ ќе ја покажат својата класа и ќе победат во дербито, па нашиот предлог е Тип 1 со квота 2.55 во 22Bet.

Астон Вила – Манчестер Јунајтед ГГ

Астон Вила игра под сите очекувања оваа сезона, иако значително се засили во летниот преоден рок, па поради тоа дојде до отказ за тренерот Џерард. Ова ќе биде прв натпревар за новиот тренер Унаи Емери и сигурно ќе сака да дојде до бодови. Меѓутоа, Манчестер Јунајтед игра се подобро и со победа на овој меч може да направи скок на табелата. Поради тоа очекуваме возбудлив меч со голови на двете страни. Нашиот предлог е ГГ со квота 1.80 во Mozzart .

Саутемпотон – Њукасл 2

Њукасл е тимот кој можеби во моментов игра најдобар фудбал во Премиер лигата и заслужено е во Топ 4 во моментов. „Чавките“ на последните пет меча имаат четири победи, па очекуваме дека ќе ја продолжат серијата. Саутемптон игра добро на домашен терен, но по квалитет е послаб од противникот. Нашиот предлог е Тип 2 со квота 1.90 во Bet365.

Вест Хем – Кристал Палас 1

Вест Хем е еден од тимовите кои најмногу се засилија пред почетокот на сезоната и очекувањата беа поголеми, а „чеканите“ моментално се наоѓаат на 13-то место на табелата. Сепак, само прашање на време е кога ќе дојдат добрите резултати, а се чини дека сега имаат противник по мерка. Кристал Палас игра добро, дури и над очекувањата, но ова по традиција е тешко гостување за нив. Нашиот предлог е Тип 1 со квота 1.95 во22Bet.

Тотенхем – Ливерпул 3+

Колото се затвора со големо дерби помеѓу Тотенхем и Ливерпул, кои во различно расположение влегуваат во овој дуел. „Спарси“ играат добро и моментално се на третото место, па со победа во ова дерби ќе ја покажат својата кандидатура за титулата. Од друга страна Ливерпул кој е најголемо разочарување сезонава и моментално се наоѓа на 9-то место на табелата. „Црвените“ во овој меч влегуваат со два последователни порази и ќе направат се да дојдат до позитивен резултат. Очекуваме возбудлив меч со голови, па нашиот предлог е 3+ со квота 1.72 во Mozzart .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*