ТИП НА ДЕНОТ (25.08.2022, 19:00 часот) ШЕРИФ ТИРАСПОЛ – ПЈУНИК

Тип на денот
Тип на денот

Шериф Тираспол ќе го пречека Пјуник на стадионот Шериф во вторник вечерта во реваншот од нивната битка за пласман во групната фаза на Лига Европа.

По нерешениот резултат без голови во првиот натпревар, двете екипи имаат шанси за победа, но овој пат секако дека домаќинот е поголем фаворит.

Шериф е голем фаворит

Шериф Тираспол обезбеди о учество во една групна фаза во Европа трет пат во низа. Амбицијата беше пласман во Лигата на Шампионик каде што играа минатата сезона и тоа со голем успех, но налетаа на Плзен и на два пати беа поразени со по 2:1.

Сепак и Лигата на Европа е голем резултат за нив, па сега ќе направат се за да обезбедат учество во ова натпреварување. Викендов го совлада ФК Зарија Балти со 0:3 на средбата во неделата на стадионот Орасенеск и се чини дека се целосно подготвени за мечот со Пјуник.

Со 10 бода од можни 12, Осите остануваат на врвот на табелата во Супер лигата на Молдавија по првите четири натпревари.

Следниот чекор за шампионот на Молдавија е последниот чекор кон резервирање на место во второто по квалитет клупско натпреварување во Европа.

Откако победија во шест од последните седум домашни натпревари, домаќините во четврток сигурно се големи фаворити за победа.

Пјуник тешко игра на два фронта

Пјуник уште во првото квалификациско коло во Лигата на Шампиони приреди сензација и го елиминираше романски Клуж. Потоа беа подобри од Дуделанж од Луксембург пред да испаднат од белгратска Црвена Звезда. Но се чини дека оваа екипа не е спремна да игра на два фронта подеднакво квалитетно.

Како почнаа лигашките натпревари, така на Пјуник му е се потешко. Во домашниот шампионат има два порази и победа, а последниот пораз се случи викендов од Ван на домашен терен со 0:1.

Се чини дека тие нивната шанса требаше да ја искористат на мечот во Ерменија, кога во најмала рака беа рамноправен тим со Шериф. Сега ќе имаат една тешка задача и веројатно ќе играат претпазливо, повеќе размислувајќи на сопствениот гол.

Тимски новости: Шериф Тираспол

Дефанзивецот Стефанос Евангелу сега е достапен за настап за домашната екипа откако отслужи суспензија на првиот меч со Пјуник. Кеј Тејан може ќе стартува за разлика од предходните дуели, откако Холанѓанецот влезе од клупата со добар ефект во натпреварот одигран викендот.

Можен стартен состав на Шериф Тираспол: Селеадник; Кпозо, Херон, Кики, Ренан; Диоп, Кјабу, Бадоло; Аканби, Тејан, Уатара

Тимски новости: Пјуник

Со оглед на тоа што неговиот тим сериозно се мачи во нападот, Јегише Меликјан би можел да размисли да направи промени во нападот и да стартува со македонскиот фудбалер Марјан Радевски. Зоран Гајиќ е под знак прашалник за настап, откако Србинот се повреди на првиот натпревар против Шериф Тираспол.

Можен стартен состав на Пјуник: Јурченко; Коциуц, Братков, Дашјан, Харутјуњан; Вакуленко, Отубањо, Јуричиќ; Коваленко, Жунињо, Радески

Очекување:

Искуството, квалитетот, а сега и домашниот терен е на страната на молдавскиот шампион. Би било навистина изненадување доколку Пјуник биде екипата која ќе се радува по овој меч. Мислам дека гостите ќе играат дефанзивно и ќе чја чекаат својата шанса од контра напади. Шериф ќе го диктира темпото и ќе напаѓа и мислам дека на крајот ќе се радува на победа.

ТИП:

Шериф Тираспол – Пјуник – 1 @ 1.51 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*