Арсенал – Астон Вила: Дуел на две екипи кои разочаруваат сезонава

Арсенал - Астон Вила

Арсенал има за цел да ја продолжи својата серија без пораз во Премиер лигата на шест натпревари и во мечот во петок против Астон Вила влегува со значително зголемена самодоверба.

„Топчиите“ успеаа да спасат бод против Кристал Палас во понеделникот вечерта со гол во 95-та минута, додека Астон Вила беше изненадена од доцниот камбек на Вулверхемптон и остана без бодови.

Арсенал влегува во позитивна серија

Враќањето на Патрик Виеира во Северен Лондон беше во центарот на вниманието на мечот со Кристал Палас, а неговата екипа доминираше против Арсенал во одредени моменти и со головите на Бентеке и Одсон Едуард имаше водство до 95-та минута.

По очајниот старт, сега „Топџиите“ немаат пораз на пет натпревари во Премиер лигата и шест натпревари во сите натпреварувања. Сепак ниту тоа не беше доволно за Арсенал да се искачи во горниот дел од табелата. Тимот на Артета сега се наоѓа на 12-то место, што секако е големо разочарување на сите во и околу тимот.

Тиери Анри неодамна се запраша дали неговиот поранешен клуб тргна во вистинската насока под водство на Артета, а коментарите на напаѓачот со 228 голови во дресот на Арсенал се чини дека се оправдани. Нема веќе натпревар кој не е од голема важност за Арсенал, па така и овој – Астон Вила мора да падне ако Арсенал сака барем да се доближи до своите предсезонски амбиции.

Сите очекуваат поголеми резултати од Вила

Тешкото прво полувреме на Вила Парк стана безначајно по вторите 45 минути помеѓу тимот на Дин Смит и Вулверхемптон. Дени Ингс и Џон Мекгин постигнаа голови и во 68-та минута Астон Вила имаше сигурно водство.

Сепак, од 80-та до 95-та минута Ромејн Сајс, Конор Коади и Рубен Невес стрелаа во мрежата на Вила за целосен пресврт кој од многумина експерти беше окарактеризиран како еден од најдобрите во последната деценија во Премиер лигата. Тоа воедно беше и втор пораз во серија на Вила, по поразот предходното коло од Тотенхем.

Радоста да го совладаме Евертон и славите на гости кај Манчестер Јунајтед исчезна за Вила, која се најде на еден бод и едно место под Арсенал на табелата.

Тимот на Смит, исто така, загуби три од четирите првенствени натпревари на гости од почетокот на сезоната и допрва треба да ги даде резултатите што можеби ги ветуваше нивното трансфер лето.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.70 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*