Унгарија – Албанија: Дуел од голема важност за двете селекции

Унгарија

Унгарија е домаќин на Албанија во меч од голема важност за двете селекции кои сеуште негуваат надежи за второто место во квалификациската група И за пласман на СП. Мечот се игра на Пушкаш арената во Будимпешта, само еден месец откако двете селекции имграа меѓусебе во Елбасан.

Унгарија под притисок да слави победа

Екипата на Марко Роси моментално го зазема четвртото место во групата и тоа за нив е разочарување, откако на ЕУРО 2020 имаа одличен настап. Но, откако се држеа одлично против големите имиња на континентот за време на ЕП 2020, Унгарија се бореше да ја претвори таа цврстина во резултати во квалификациите за СП, претрпувајќи порази од Англија и Албанија без постигнат гол, додека нивниот пораз од Англија беше засенет од инциденти на расистичка основа од домашните навивачи.

Сепак, по победата од 2:1 над Андора за време на нивниот последен натпревар сега се на сао два бода одалечени од втората Албанија.

И покрај тоа што ги започна квалификациите со седум бода од првите натпревари, унгарските порази минатиот месец беа разочарување, особено оној пораз од Албанија. Сега сите во Унгарија очекуваат одмазда и минување на албанците на табелата.

Уште од 1986 година Унгарија не се квалификуваше на Светско првенство, а со уште еден застрашувачки судир против Англија на „Вембли“, екипата на Роси води тешка битка за да ја прекине оваа серија. На нив им е потребна победа и ништо друго од овој меч.

Албанија гледа кон баражот

Албанија со евентуална победа ќе заврши голем дел од работата. Ќе ја елиминира Унгарија и на крај веројатно ќе одлучува во директен судир со Полска кога нема да смее да загуби, а ќе игра на домашен терен.

Предводена од 75-годишниот ветеран Едоардо Реја, Албанија загуби од Полска со 4:1 минатиот месец, но победите над Унгарија и Сан Марино беа доволни за запоседнување на второто место. Јасно е дека Англија ќе биде прва, па бората е тоа второ место за сите останати во оваа група.

Сите четири победи на Албанија во групата беа без примен гол, што јасно ја покажува нивната цврста одбрана и токму тој дел од теренот ќе треба да биде на највисоко можно ниво на овој меч со Унгарија.

Прогноза:

Победа на Унгарија @ 2.37 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*