Литванија – Бугарија: Само победа над очајниот домаќин е опцијата на бугарите

Бугарија

Соочувајќи се со натпревар што мора да го добие, доколку сака да остане кандидат за пласман во плејофот, Бугарија во сабота попладне гостува кај очајната Литванија во квалификациската група Ц за пласман на СП.

Бугарија со високи амбиции

Во Вилнус, Бугарија е фаворит од секоја гледна точка. Гостите со победа ќе се израмнат бодовно со второпласираната Швајцарија со, додека нивните несреќни домаќини се на последното место и сеуште немаат ниту еден бод.

Четири поени освои Бугарија минатиот месец што беше одличен резултат. Прво дојде реми со Италија на гости, за потоа да дојде и победа на домашен терен токму против Литванија. Интересна е оваа група, па иако Бугарија по пет меча има само пет бода, тие имаат само три бода помалку од втората Швајцарија. Ќе биде интересно до крајот, а бугарите залетани од ремито со Италија, сега најавуваат ногу подобри резултати. После тие два меча, минатиот месец Бугарија одигра и пријателска со Грузија и славеше со 4:1.

Затоа, бугарските надежи дека ќе стигнат до глобалниот собир следната година се сега големи, и секако теоретски тие надежи остануваат живи. Но за такво нешто, Бугарија нема друга опција освен победа во Вилнус.

Литванија во очајна серија

Литванија, која никогаш не играла на голем турнир, последен пат ја вкуси победата против Казахстан во ноември минатата година, а најновиот неуспех на Ринктин во септември беше нивниот 10-ти последователен пораз. Очајно изгледа оваа селекција во последните три години.

Минатиот месец беа победени со 1:4 на домашен терен од Северна Ирска, па се случи поразот од Бугарија во Софија, кога се држеа добро но на крајот загубија поради голот на Чочев во 82-та минута. Не е изненадувачки, потоа следеше пораз од Италија од 5:0.

Иванаускас, во сабота ќе бара каков било резултат, освен пораз, како значително подобрување на резултатите особено за тим кој досега призна 13 гола во квалификациите – постигнувајќи само еден гол.

Прогноза:

Победа на Бугарија @ 2.15 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*