Спортинг Лисабон – Брага: Битка во Супер купот за прв трофеј сезонава

Спортинг Лисабон

Победниците во португалската Примеира Лига, Спортинг Лисабон и победникот во Купот – Брага ќе се борат за првиот домашен трофеј сезонава. Мечот во сабота ќе се одигра на „Естадио де Авеиро“ во рамки на португалскиот Суперкуп.

Шампионот сака да стартува со трофеј

Спортинг Лисабон ќе тргне во потрага по уште еден трофеј, откако минатата сезона ја освои Примеира лигата, со што заврши 19-годишниот пост без трофеј.

Избраниците на Рубен Аморим се преселија на врвот на табелата по шестиот натпревар сезоната и до крајот го држеа лидерското место, завршувајќи со пет бода предност.

Во неверојатната сезона во која исто така беше освоена и Така да Лига, момците на Аморим се пофалија со најдобриот одбранбен рекорд во првата лига. Тие примија само 20 гола во 34-те натпревари во првенството. Дефанзивата беше пресудна, а Аморим и сезонава ќе се надева на ист епилог.

Нивната цел сега ќе биде да го обезбедат Суперкупот пред да тргнат во кампања во лигата со предизвикот да ја задржат титулата за прв пат од 1954 година.

Брага со високи амбиции сезонава

Брага, исто така ќе биде очајна да стартува со трофеј сезонава. Нивната цел е конечно да ги симнат од врвот неприкосновените три екипи во Португалија и реално имаат доволен квалитет за тоа.

Екипата на Карлос Карвахал уживаше во импресивен почеток на домашната сезона и ја мина полусезоната на второто место на табелата, но немаше сили да го задржи темпото до крајот.

На крајот завршија на 4-то место, но затоа го освоија Купот славејќи во финалето со 2:0 над Бенфика.

Откако претходно ја освоија Така да Лига во сезоната 2019-20, екипата на Карвалхал ќе се надева дека ќе ја продолжи импресивната серија на трофеи со триумф во сабота, пред да тргне во нов предизвик во лигата.

Прогноза:

Спортинг Лисабон – Брага – 1 @ 2.40 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*