Тимо Вернер би можел да експлодира во деби сезоната во Премиер Лигата

Тимо Вернер

Тешко е да се погоди кој ќе биде најдобар стрелец на крајот од сезоната, без разлика за која лига станува збор и тоа поради многу причини.

Една од причините се повредите, а најдобар и најсвеж пример за тоа секако е Серхио Агуеро кој пропушти мнофу натпревари за Сити минатата сезона. Тој постигна 16 голови, а Варди кој беше најдобар стрелец минатата сезона имаше 23 гола. Но Варди настапи на 35 меча, а Агуеро на 24, со што се доаѓа до заклучок дека Агуеро почесто постигнувал голови.

Речиси максимален број на настапи имаа и Абрахам и Ингс. Вториот беше втор стрелец заедно со Аубамејанг со по 22 постигнати гола, а Абрахам имаше 15 погодоци.

Сезонава, нешто слично како и лани така и овој пат, можеби веќе и вообичаено фаворити се Мохамед Салах со коефициент околу 6.00, Хари Кејн со нешто повисок коефициент – 6.50, како и Аубамејанг со коефициент 7.00. Следи Агуеро со 8.00, па новото засилување на Челзи, Тимо Вернер со коефициент 10.00.

Новиот фудбалер на Челзи има импресивни сезони позади своето име во Бундеслигата, па и во германската репрезентација. Минатата сезона на 34 натпревари постигна 28 гола и беше втор стрелец по Левандовски. Јас гледам вака на ова – Кога можеше Абрахам да постигне 16 голови за Челзи, тогаш Вернер може барем над 20, а тоа ќе биде блиску до целта, односно блиску до најдобар стрелец. Да потсетиме, Абрахам не играше против големи фудбалери кои знаат да асистираат, а сезонава тоа нема да биде случај.

Тука е Зијах кој дојде од Ајакс, а минатата сезона на 21 натпревар за Ајакс имаше 12 асистенции. Ако го додадеме и Хавертц кој имаше шест асистенции во Леверкузен и 12 голови, тогаш може да се заклучи дека Вернер ќе има еден куп шанси за голови.

Мојот заклучок е дека ако Вернер може да се прилагоди на новата околина, тој навистина би можел да експлодира.

Мој предлог:

Тимо Вернер да биде најдобар стрелец во Премиер Лигата @ 10.00 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*