Лига на Шампиони – Група Ц: Само Сити е сигурен, останатите во трка за второто место

Група Ц

Во Групата Ц од Лигата на Шампиони ќе следиме доста интересни натпревари. Ова е можеби најнеизвесната група во европската фудбалска елита. Само еден тим знае каде ќе заврши на табелата, но останатите три можат д апродолжат понатаму, да одат во Лига ЕВропа или пак да го одиграат својот последен меч сезонава во Европа.

Динамо Загреб – Манчестер Сити – ГГ

Според мене, ова е еден од оние натпревари на кои не треба да се обложите. Има еден куп причини за такво нешто, особено кога станува збор за коефициентите. СО коефициент околу 4.00 за Динамо Загреб не може да се ризикува и покрај тоа што на нив им е потребна победа за пласман во следната фаза. Коефициентот за Сити пак е околу 1.80, што во нормални околности би бил преголем коефициент. Но тие патуваат во Загреб без никаков императив бидејќи секако ќе завршат први во групата.

Прашање е со каков тим ќе излезе Гвардиола. Сити сигурно ќе направи бројни промени. Сепак, запомнете дека Пеп Гвардиола може да избере само од оние 30 фудбалери кои се регистрирани за Лигата на Шампиони. Со сигурност нема да играат Агуеро, Фернандињо, Сане … Сепак, очекувајте многу познати имиња во почетниот состав на Сити.

Без разлика на тимот на Сити кој ќе настапи на овој меч, тие се поквалитетни од Динамо. Единствената предност на хрватскиот шампион ќе биде домашниот терен, каде Загреб изгради силна репутација и е без пораз во последните 10 натпревари во Европа.

Наш предлог:

Две екипи да постигнат гол @ 1.50 во Bet365

Шајхтор Доњецк – Аталанта – 3+

Колку само интересен ќе биде овој меч. Можеби ќе следиме и најотворена битка од сите натпревари кои се на програмата во среда. Впрочем, групата уште од стартот беше израмнета со исклучок на Сити. До пред две кола сите веќе го имаа отпишано италијанскиот тим, но Аталанта одигра реми 1:1 со Сити и славеше над Динамо Загреб со 2:0. Тие уште се последни, но имаат 4 бода само два помалку од Шајхтор.

На нив им останува да се надеваат дека ќе освојат три бода, со што би го поминале украинскиот шампион и најмалку би продолжиле во Лигата на Европа. Но со нивна победа, а со реми или пораз на Динамо Загреб од Сити, Аталанта ќе биде тимот што ќе продолжи понатаму.

Шајхтор пак може и со реми да се надева на пласман понатаму, но во тој случај ќе се надева дека Динамо нема да го совлада Манчестер Сити.

Во секој случај можеме да очекуваме голема борба, офанзивна игра особено од домаќинот. Шајхтор пак не знае да се брани и секако е офанзивно ориентиран, а кога се игра така има и доста голови.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.56 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*