Ла Лига 13-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата е 13-то коло од шпанската Ла Лига во кое нема да има некои поголеми дерби натпревари, но далеку од од тоа дека нема да биде интересно.

Реал Сосиедад – Леганес – 1

Првиот натпревар од 13-то коло на шпанската Ла Лига ќе биде помеѓу Реал Сосиедад и Леганес. Фудбалерите на Сосиедад играат фантастично оваа сезона, а сосема сигурно е дека најдобар показател е делбата на првото место на табелата со Реал и Барса. Леганес после 12 изиграни натпревари се наоѓа на последното место на тбаелата и како што стојат работите засега, тие се главни фаворити за елиминација во Сегунда. Наш предлог е 1 со квота 1.65 во 1xBet.

Алавес – Ваљадолид – 1

Фудбалерите на Алавес тешко дека ќе ја повторат минатата сезона бидејќи после 12 изиграни кола се наоѓаат на 16-то место на табелата, а тоа е сигурно под сите очекувања. Минатата година пружаа доста добри партии и во првиот дел од шампионатот беа на позиција која носи пласман во ЛЕ, но при крајот изиграа доста лошо и презедоа позиција од средината на табелата. Ваљадолид го има 12-то место на табелата, а во последно време прикажуваат фантастични партии фудбал. Како и да е, време е за победа на Алавес и предлагаме 1 со квота 2.40 во Bet365.

Валенсија – Гранада – ГГ

Еден од поинтересните натпревари од ова коло ќе биде изигран на Местаља каде што Валенсија ќе ја нагости екипата на Гранада. По традиција Валенсија не игра како што треба на почетокот, но како што изминува времето тие се подобруваат. Сега во гости им доаѓа Гранада која е најрпијатно изненадување оваа сезона во Ла Лига. Овде решивме да го избегнеме конечниот тип и да ви предложеме тип на голови. Наш предлог е ГГ со квота 2.05 во William Hill.

Еибар – Реал Мадрид – 3+

Еибар катастрофално започна во овој шампионат, но впечатокот е дека се се промени откако направија пресврт против Севиља и постигна три гола во второто полувреме. Реал Мадрид има големи проблеми оваа сезона, а најдобар показател за тоа ни е последниот натпревар каде што ремизираа против Бетис без голови. Интересно е дека Реал оваа сезона има доживеано четири реми, но и еден пораз на гостувањето кај Мајорка. Иако Реал е фаворит, овде очекуваме најмалку три гола. Коефициентот за 3+ во 1xBet изнесува 1.52.

Барселона – Селта – 1/1

Исто како и Реал и Барселона има големи проблеми оваа сезона. Тие во минатото коло доживеаа тежок пораз на гостувањето кај Леванте кога беше 1-3, а тоа е трет голем пораз за Барселона во изминатите 12 сезони. Што се однесува до Селта, оваа екипа сосема сигурно е едно од најголемите разочарувања оваа сезона бидејќи моментално се наоѓаат на 18-та позиција на табелата која на крајот на сезоната значи елиминација во втора лига. Овде очекуваме доминација на Барса и предлагаме 1/1 со квота 1.47 во Bet365.

Мајорка – Виљареал – 3+

Фудбалерите на Мајорка минатата сезона успеаа да стигнат до шпанската елита, иако во еден момент прикажуваа доста лоши партии. Сепак, оваа екипа изигра најдобро кога беше најпотребно и така стигнаа до својата примарна цел. Од друга страна, кога се ќе се собере и одземе за Виљареал може да кажеме дека игра солидно и игра убав фудбал, па затоа и се наоѓа на осмата позиција на табелата. Ние решивме и овде да го избегнеме конечниот тип и да предложиме 3+ со квота 1.91 во William Hill.

Атлетик Билбао – Леванте – 1

Атлетик Билбао фантастично започна во новиот шампионат, но како што изминува времето тие играат се полошо и полошо. Имено, после првите неколку кола тие беа на горниот дел од табелата, додека во овој момент Билбао го има 10-то место. Леванте по традиција игра лошо на гостински терен ниту оваа сезона нема големи амбиции. Во последното коло направија сензација и успеаа да направат пресврт против Барселона и да слават со 3-1. Веруваме овде дека Билбао ќе доминира и предлагаме 1 со квота 1.69 во 1xBet.

Атлетико Мадрид – Еспањол – 3+

Сигурно е дека од Атлетико очекувавме многу повеќе и многу подобри партии оваа сезона, а ситуацијата е таква каква што е и „јорганџиите“ досега успеаа да ремизираат дури шест пати. Еспањол го има 19-то место на табелата и на крајот тоа значи елиминација во Сегунда. Доколку тоа се случи веруваме дека фановите ќе бидат максимално разочарани. Овде сметаме дека ќе има голови и тоа најмалку три, а коефициентот за 3+ во Bet365 изнесува 2.30.

Хетафе – Осасуна – 1

Иако Хетафе катастрофално ја започна оваа сезона, како што изминува времето, така оваа екипа потсеќа на оној тим што минатата сезона до крајот на шампионатот за бореше за пласман во ЛШ. Хетафе скоро цело првенство го помина на позицијата број четири, но поради слабите партии во последните кола тие го препуштија тоа место на Валенсија. Осасуна после долго време се врати во Ла Лига и сигурно е дека амбициите им се да останат тука повеќе од една сезона. Овде нешто повеќе шанси имаат домаќините, па затоа предлагаме 1 со квота 1.95 во William Hill.

Бетис – Севиља – 3+

Последниот натпревар од 13-то коло на шпанската Ла Лига ни носи големо андалузиско дерби во кое Бетис ќе ја дочека Севиља. Сигурно е дека од Бетис очекувавме многу повеќе оваа сезона, но за жал тие се наоѓаат на 15-то место на табелата. Севиља од друга страна го има фантастичното петто местона табелата со само еден бод помалку од лидерската екипа на табелата. Ние овој натпревар не можеме да го типуваме на конечен исход, па затоа предлагаме 3+ со квота 1.77 во 1xBet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*