Ла Лига 31-во коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата го имаме 31-то коло од шпансата Ла Лига. Секако, најинтересен натпревар ќе се игра во Каталонија каде што Барселона го дочекува Атлетико Мадрид.

Жирона – Еспањол – 3+

Во првиот натпревар од 31-то коло на Ла Лига се сретнуваат Жирона и Еспањол. Иако двете екипи до неодамна беа надвор од опасната зона, сега работите се подруги. Имено, Жирона има само пет бода повеќе во однос на екипата која наредната сезона ќе игра во Сегунда, додека нивниот противник има шест бода повеќе. Тоа што е лошо за двете екипи е дека два меча се без победа. Овде и едните и другите ќе притискаат, па веруваме во отворен натпревар. Наш предлог е 3+, а тоа може да го изиграте во 10Bet со коефициент од 2.20.

Реал Мадрид – Еибар – ГГ

Евидентно е дека Реал Мадрид започна со добри партии откако на клупата се врати Зинедин Зидан, но сепак тие го доживеаа и првиот пораз во последното коло кога изгубија на Местаља со 2-1. Сепак Реал сметаме дека повеќе е фокусиран на следната сезона отколку на оваа актуелната. Еибар е по стариот добар обичај на средината на табелата и до крајот ќе играат само за престиж. Всушност поради фактот дека овој натпревар ќе биде релаксиран, лесно можат да постигнат гол двете екипи. Предлагаме ГГ во 1xBet со коефициент од 1.58.

Рајо Валекано – Валенсија – 2

Судејќи по се, Рајо наредната сезона ќе го гледаме во втора лига. Оваа екипа се бори, но тоа не е доволно за да го задржат статусот прволигаш. Оваа екипа имаше одлична серија, но во последните 10 натпревари врзаа црна губитничка серија. Сега во гости им доаѓа Валенсија која има одлична форма. Тие во минатото коло остварија важна победа над Реал Мадрид, а тоа дополнително им ја зголеми самодовербата. Овде топло ви препорачуваме да изиграте 2-ка во Bet365, а за тоа ќе си добиете квота 1.95.

Барселона – Атлетико Мадрид – 3+

Нема што да се зборува за домаќините. За нив ова е уште една фантастична сезона, а најверојатно и пехарот повторно ќе заврши на Камп Ноу. Имено, тие многу лесно стигнаа и до пласман во ¼ финалето на ЛШ, а во првенството имаат огромна предност. Главниот фокус на овој тим оваа година е европското елитно натпреварување. Што се однесува до Атлетико Мадрид, тешко дека оваа сезона за нив може да се нарече успешна. Тие беа елиминирани од Купот, а истото ги снајде и во ЛШ кога Јувентус им ја неутрализира предноста од 2-0. Ова ќе биде дерби натпревар, па затоа го избегнуваме конечниот тип. Очекуваме голови и тоа најмалку 3. Тоа може да го изиграте во 10Bet со коефициент од 1.88.

Алавес – Леганес – 1

Откако е започната сезоната, во минатиот натпревар Алавес за прв пат стигна до позиција која наредната сезона не води во ниту еден од европските купови. Тие се наоѓаа подолг период на 4-то место кое значи пласман во ЛШ, но оваа екипа очигледно не можеше да го издрже тоа темпо. Леганес е на прав пат да обезбеди опстанок во лигата и тоа после две важни победи. Прво славеа кај Хетафе, а серијата ја продолжија и победа над Ваљадолид. Овде простор за калкулации нема и Алавес мора да победи. Коефициентот за нивна победа во 1xBet изнесува 2.35.

Хетафе – Атлетик Билбао – 1

Кога се ќе се собере и одземе, ова е успешна сезона за Хетафе. Тие моментално се наоѓаат на феноменалното четврто место кое наредната сезона носи пласман во ЛШ. Сепак како што погоре напишавме за Алавес, тешко е да се очекува успех од оваа екипа бидејќи прашање е колку можат да го иржат ова темпо. Атлетик Билбао после катастрофалниот старт на сезоната со фантастични игри стигнаа до позицијата брј 8. Во овој момент Билбао има само 3 бода помалку од екипата која ќе игра во ЛЕ. Како и да е, овде предност даваме на домаќинот, а коефициентот за тоа во Bet365 изнесува 2.25.

Ваљадолид – Севиља – 2

Нема сомнеж дека Ваљадолид го очекува голема борба за опстанок и дека тука ќе се најдат Селта и Виљареал. Ваљадолид во минатото коло  доживеаа пораз Леганес, додека пред тоа на домашен терен ремзиираа со Сиседад. Сега во гости им доаѓа Севиља кој има големи амбиции за Европа. Тие остварија важна победа на домашен терен против Алавес и им се доближија на четвртопласираните Хетафе. Овде простор нема, освен за победа на Севиља. Тоа може да го изиграте во 10Bet со коефициент од 2.15.

Селта – Реал Сосиедад – 3+

Малку очекуваа дека Селта ќе се бори за опстанок оваа сезона. Дури и екипата од Виго одлично започна, но општиот впечаток е дека тргна на лошо после победата над Атлетико. Моментално Селта е на 18-то место кое води во Сегунда, но до крајот има уште многу. Реал Сосиедад на последните пет натпревари доживеа сам оеден пораз. Во минатото коло изиграа одлично и славеа против Бетис. Што се однесува до овој дуел очекуваме голови и тоа најмалку 3. Коефициентот за тоа во 1xBet изнесува 1.93.

Леванте – Хуеска – 1

Иако на почетокот не изгледаше така, фудбалерите на Леванте до крајот на сезоната ќе се борат за опстанок. Имено, оваа екипа е веќе долго време без победа, а тоа ги доведе во ово момент дури на 15-та позиција и само 3 бода повеќе од позицијата која води во Сегунда. Хуеска според моменталната ситуација ќе игра во втора лига, бидејќи шансите за опстанок им се минимални. Што се однесува до овој дуел, ние предност даваме на домаќинот, а коефициентот за нивна победа во Bet365 изнесува 1.90.

Бетис – Виљареал – 3+

Последниот натпревар од 31-то коло на шпанската Ла Лига се игра во Андалузија каде што фудбалерите на Бети ќе го нагостат Виљареал. Бетис скоро цела сезона игра променливо, па и затоа имаат епитет непредвидлива екипа. Во минатото коло беа поразени од Сосиедад, а тоа беше третиот натпревар каде што овој тим не победил. Во овој момент Виљареал е на 17-та позиција и има само бод повеќе од Селта која се наоѓа на последната позиција која значи испаѓање. Како и да е овде очекуваме отворен натпревар и најмалку три гола на овој дуел. Коефициентот за тоа во 1xBet изнесува 1.91.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*