Северна Ирска – Белорусија: Најава, анализа и предлог тип за дуелот во Белфаст

Северна Ирска - Белорусија

Северна Ирска е домаќин на Белорусија во рамки на второто коло од групата Ц во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020 година. Домаќинот е фаворит, но Белорусија е цврста репрезентација и си има свои шанси пред овој меч.

Северна Ирска сака две победи во низа

Северна Ирска добро ја стартуваше квалификациската кампања за ЕУРО 2020 во четвртокот вечерта, кога ја совлада Естонија со 2:0. Со оглед на тоа што во Групата Ц се Германија и Холандија, важно е Ирците да започнат добро, доколку сакаат да бидат мотивирани и поконкурентни кога ќе дојдат дуелите со фаворитите. Со оглед на тоа што овој викенд меѓусебе играат Германија и Холандија, овој меч е добра можност за Ирска да биде лидер и како лидер да ги дочека тие натпревари.

Ирците се мачат, но даваат голови

Фудбалерите на Мајкл О’Нил се бореа жестоко, но и се мачеа да постигнат гол во првиот дел против Естонија. Беа надмоќни на теренот но топкаѕта не сакаше да влезе во противничкиот гол. Сепак во второто полувреме тие успеаја да ја претворат својата доминација во предност. Нивните два голови во вториот дел постигнати од Нил Мекгин и Стивен Дејвис треба да ја зголемат самодовербата. Но треба да го зголемат и притисокот врз противничката репрезентација.

Напаѓачот на Сандерленд Вил Григ е изоставен од тимот уште пред натпреварот со Естонија, откако доживеа повреда. Герет Мекаули и Гевин Вајт не се појавија на тој натпревар поради повреди но се дел од селекцијата сеуште. Сепак и нивниот настап на овој меч е под знак прашалник.

Белорусија својата шанса ќе ја бара преку Лигата на Нации

Белорусија на најлош можен начин ја започна нивната кампања во групата Ц. Тие беа уништени со 4:0 од Холандија во четвртокот.

Сепак, со Холандија која моментно е една од најдобрите европски селекции, тој резултат во никој случај не е срамен. Освен тоа, Белорусија и не изгледаше така лошо на теренот како што изгледа резултатот. Тие си имаа свои шанси, а единствена предност на Холандија кога ќе се погледне статистиката е поседот на топката. Белорусија претходно имаше шест натпревари без пораз во Лигата на нациите (4 победи и 2 ремија), а тоа им донесе промоција во Лига Ц.

Белорусија заврши пред Луксембург, Молдавија и Сан Марино за да ја освои Групата 2. Како награда за обезбедување на промоција, им се гарантира место во плеј-офот, односно баражот, што реално е нивниот најверојатен пат до ЕУРО 2020. Нивната цел треба да биде да најдат некоја форма за време на овој квалификациски процес, со цел да се дојде до идеалната форма пред баражите.

Може ли Ирска по втор пат да ја зачува својата мрежа?

За победа на Северна Ирска коефициентот е 1.75 , за нерешено 3.40, а за победа на Белорусија 5.80.

Тоа е пристојна цена за победа на Северна Ирска, но треба да се погледнат уште неколку варијанти, за евентуално подобар коефициент. Белорусија не успеа да ја пронајде мрежата на противничкиот гол во три од последните шест натпревари. Северна Ирска пак имаше празна мрежа на квалификациското отворање, па затоа може да се одигра на победа на домаќините без да примат гол со коефициент околу 2.50.

Белорусите имаат цврста одбрана, но …

Белорусија прими четири навидум лесни голови против Холандија, но малку е веројатно дека Северна Ирска на така лесен начин ќе дојде до нивниот гол.

Гостите ја сочуваа својата мрежа на сите шест натпревари во Лигата на Нации, а тоа не е лесно дури и против послаби селекции како што случај беше тој. Затоа може да се одигра и на малку голови на овој меч. За под 1.5 голови коефициентот е околу 2.60. Но најпривлечен за нас е коефициентот 3.10 кои ќе го добиете ако одиграте Победа на Северна Ирска и Под 2.5 гола.

Наш предлог:

Победа на Северна Ирска @ 1.75 во 10Bet

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.48 во 10Bet

Победа на Северна Ирска и Под 2.5 гола @ 3.10 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*