Квалификации за СП 2018: најава, анализа и предлог типови за групите Ц, Е и Ф

Во четврток стартуваат натпреварите од претпоследното 9-то коло во квалификациите за пласман на Светското Првенство во Русија следната година. Првиот ден ќе се одиграат натпреварите од групите Е, Ц и Ф, а особено интересни ќе бидат натпреварите од групата Ф каде 4 репрезентации се борат за пласман на мундијалот. Најинтересни и најодлучивачки натпревари ќе бидат оние меѓу Шкотска и Словачка, како и Црна Гора и Данска.

ГРУПА Е:

Во оваа група три репрезентации бијат битка за едно од првите две места кои водат или директно на СП, или во баражот. Полска е во предност, особено што игра против Ерменија на гости и е фаворит за победа, па може уште на овој меч со три бода да го прослави пласманот на мундијалот. Со по три бода помалку на делба на втората позиција се Црна Гора и Данска и токму овие две селекции ќе го одиграат дербито во оваа група во Подгорица, во директен дуел за пласман на толку посакуваната втора позиција. Црна Гора е во предност поради домашниот терен, но и мотивациски бидејќи со победа на овој меч ќе го постигнат најголемиот фудбалски успех во својата историја. Освен тоа Црна Гора славеше во првиот меч на гости кај Данска и покажа дека им лежи скандинавскиот стил на игра. Во последниот меч од оваа група Романија е домаќин на Казакстан, во дуел без поголемо значање и за двете селекции. Романија е 4-та, додека Казакстан е последен во групата, а домаќините се апсолутни фаворити за победа на овој меч.

ЕРМЕНИЈА – ПОЛСКА: Двете екипи да постигнат гол @ 2.15 во Unibet

ЦРНА ГОРА – ДАНСКА:  Победа на домаќинот или реми @ 1.75 во Unibet

РОМАНИЈА – КАЗАКСТАН: Полувреме/крај 1-1 @ 1.70 во Bwin


ГРУПА Ц:

Во оваа група се е веќе решено. Германија ќе оди директно на СП во Русија, додека Северна Ирска ќе игра бараж меч, иако теоретски сеуште постојат шанси овие две селекции да ги сменат местата на табелата. Токму во Белфаст ќе се одигра дербито во оваа група, а Германија и со реми ќе го потврди првото место во групата. Северна Ирска ги игра најдобрите квалификации во својата историја, веќе го постигна најголемиот успех и е во серија од 5 победи по ред. Германија пак 17 натпревари по ред нема почуствувано пораз и има најдолга серија во Европа без пораз, а тоа очекува да го продолжи и овој пат. Се знае кој е фаворит на овој дуел, иако според играта на Северна Ирска јасно е дека оваа селекција може да изненади против било кој фаворит. Азербејџан и Чешка во Баку ќе бијат битка за третото место на табелата во директен дуел. Азербејџан никогаш не бил подобропласиран во едни квалификации и ова е за нив огромен успех, додека чесите и покрај најавите за пласман на мундијалот играат очајно и ова за нив е многу важен меч. Во последниот меч Норвешка е апсолутен фаворит на гостувањето во Сан Марино.

СЕВЕРНА ИРСКА – ГЕРМАНИЈА: Да паднат повеќе од 2.5 гола @ 1.75 во 10Bet

АЗЕРБЕЈЏАН – ЧЕШКА: Двете екипи да постигнат гол @ 2.25 во Bwin

САН МАРИНО – НОРВЕШКА: Да паднат повеќе од 3.5 гола @ 1.73 во Bet365


ГРУПА Ф:

Во оваа група на Англија и фали бод за да го осигура првото место, додека крајно интересна ќе бида битката за втората позиција за која конкурираат дури 3 репрезентации. Словенија е на 3-то место со ист број на бодови како и Шкотска и со еден бод помалку од Словачка. Токму Словенија има најтешка задача овој пат бидејќи гостува на Вембли во Лондон, а домаќините се големи фаворити за победа иако на првиот меч Словенија успеа да извлече бод играјќи 0:0 во Љубљана. Во директен дуел за второто место ќе играат Шкотска и Словачка во Глазгов, а кога Шкотска игра на домашен терен може да победи против било која селекција. Победникот од овој меч, ќе биде многу блиску до баражот, додека поразениот ќе ги изгуби шансите з атакво нешто и затоа ова е еден од најинтересните мечеви во четврток. Во последниот дуел од оваа група ќе играат последните две репрезентации на табелата, Малта и Литванија во меч без никакво значење.

АНГЛИЈА – СЛОВЕНИЈА: Да паднат помалку од 2.5 гола @ 1.95 во Bet365

ШКОТСКА – СЛОВАЧКА: Двете екипи да постигнат гол @ 2.00 во Bet365

МАЛТА – ЛИТВАНИЈА: Двете екипи да постигнат гол @ 2.30 во Bwin

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*