ТИП НА ДЕНОТ (12.06.2024, 21:00) ЕИБАР – ОВИЕДО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, ние за вас ќе го анализираме дуелот од шпанскиот плеј оф за пласман во Примера помеѓу Еибар и Оведо.

Еибас блеска кога е најпотребно

Неколку години Еибар опстојуваше во Примера и тоа главно на средина на табелата, меѓутоа во 2021 година заврши на последното место на табелата и се пресели во Секунда. Веќе три сезони Еибар се ободува да се врати во елигата, а сега е навистина блиску до таков успех. Еибар регуланиот дел од сезоната го заврши на третото место, па мора да игра бараж за пласман во Примера. Еибар во последно време игра многу добро на домашен терен, па така на последните пет домашни натпревари запиша исто толку победи. Тоа му дава самодоверба на тимот пред овој реванш дуел, бидејќи со победа оди во финалниот бараж со оглед дека првиот дуел заврши со резултат 0:0.

Овиедо потфрли на домашен терен

Овиедо не успеа во првиот меч да создаде предност на домашен терен и одигра реми 0:0, па сега ќе му биде потребна победа на ова тешко гостување за пласман во финалниот бараж. Овиедо помина тешки години, падна до четврти ранг, но сега конечно се бори за враќање во Примера. Минатата сезона беше на чекор и додје до финалниот бараж и не усепа. Оваа сезона повторно е блиску, но сепак се чини дека нема сили да го направи конечниот чекор. Доколку успее да го елиминира Еибар на овој меч тогаш ќе направи голем чекор напред во остварување на целта, но победа на овај стадион во последно време е исклучително тешко.

Очекување

Формата и домашниот терен се на страната на Еибар, па веруваме дека ќе успее да победи и да се пласира во финалниот бараж.

ТИП:

Еибар – Овиедо – 1 @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*