ТИП НА ДЕНОТ (07.06.2024, 20:45) АНГЛИЈА – ИСЛАНД

Тип на денот
Тип на денот

И денес во фокусот ќе бидат пријателските натпревари, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Англија и Исланд.

Англија еден од главните фаворити на ЕУРО

Англија веќе една деценија е една од најдобрите репрезентации во светот и на сите големи натпреварувања е еден од главните фаворити. Меѓутоа, иако доаѓа до завршницата сепак се уште нема дојдено до голем трофеј. Минатото Европско првенство стигна до финалето каде претрпе болен пораз од Италија и тоа среде Лондон. Меѓутоа, оваа репрезентација има голем квалитет, а тоа повторно го покажа во квалификациите каде беше супериорна и го освои првото место во групата. За колку квалитетна репрезентација станува збор доволно говори фактот што тренерот Саутгејт мораше да ги изостави Грилиш и Мегваер. Ова е само загревање пред ЕП, каде главната цел ќе биде европска круна.

Исланд се разбуди од сонот

Оваа мала репрезентација изминатата деценија имаше одлични резултати, но сега како да се разбуди од сонот и сигурно ја чека тежок период на реконструкција. Нема да игра на Европското првенство, а за потсетување дека оваа островска земја играше на Мундијалот и на ЕП, притоа се покажа солидно и беше големо изненадување. Овие квалификации се покажа дека селекцијата е во пад, далеку е од најдобрите денови и можеби ќе треба уште долго да чека за да ги повтори тие резултати. Мотивот против Англија е на највисоко ниво и нема лесно да се предадат, но тешко дека ќе можат да избегнат пораз.

Очекување

Англија е апсолутен фаворит на овој меч и очекуваме лесна победа и тоа изразена со повеќе голови разлика.

ТИП:

Англија – Исланд – 4+ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*