Ла Лига 38-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Шпанците ќе го изиграат последното коло во оваа сезона и ќе заминат на пауза од неколку месеци. Во Ла Лига е веќе се решено во однос на шампионот, пласманот во Европа, како и опстанокот, па сега ќе гледаме натпревари без посебен мотив.

Жирона – Гранада – 1/1

Жирона имаше фантастична сезона зад себе и во моментов се на 3-то место, а тука и ќе завршат со оглед на моменталната ситуација. За нив пласманот во ЛШ е огромен успех и оваа година може да ја забележат како многу успешна. Гранада пак се пресели во Сегунда и можеби тоа не го заслужуваа, но не зедоа важни бодови на натпревари со многу слаби противници. Наш предлог за овој натпревар е 1/1 со квота 1.67 во Mozzart.

Осасуна – Виљареал – 2

Осасуна запиша солидни резултати во последните три натпревари, поточно оствари две реми и една победа, па на тој начин го осигураа опстанокот во елитата за следната сезона. Виљареал запиша пак исто така добри резултати, но не успеаја да стигнат до европските купови. Како и да е, овде ние типуваме 2 со квота 2.20 во Bet365.

Сосиедад – Атлетико Мадрид – ГГ

Сосиедад ги зеде најважните три бода во сезоната во минатото коло. Тие го победија Бетис и се пласираа во Лига Европа за следната сезона. Нивниот противник, Атлетико, запиша неочекуван пораз од Осасуна, но тој натпревар и не им беше важен воопшто. Овде веруваме дека двата тима ќе постигнат погодок и типуваме ГГ со квота 1.67 во 22Bet.

Алмериа – Кадиз – 0-2

Овие две екипи ќе се сретнат и следната година, но за жал во понизок ранг поточно во Сегунда. За Алмериа тоа беше до некаде и јасно многу подолг период, но Кадиз се бореше за опстанок, но не успеаја во таа борба, па сега треба да се посветат за да се вратат што порано во елитата. Наш предлог е 0-2 гола со квота 2.03 во 20Bet.

Рајо Валекано – Атлетик Билбао – 2

Рајо Валекано запиша само една победа во последните пет натпревари, но благодарение на добрата бдоовна залиха од претходните натпревари тие својот опстанок не го доведоа во прашање. Атлетик Билбао ќе игра во Лига Европа бидејќи ја освоија 5-та позиција на табелата што и не е толку лошо за тим со вакви амбиции. Типуваме 2 со коефициент 2.35 во Mozzart.

Реал Мадрид – Бетис – 4+

Реал Мадрид е шампион во Шпанија за оваа сезона, а краток период ги чека натпревар против Дортмунд во големото финале на Лигата на шампиони, па веруваме дека на овој натпревар нема да притискаат и ќе се чуваат за тој дуел. Бетис ќе игра во конференциската лига, а имаше шанси да стигне и до Лига Европа. Наш предлог за овој натпревар е 4+ со квота 2.05 во Bet365.

Хетафе – Мајорка – 0-2

Хетафе за жал оваа година не успеаја да стигнат до европските купови иако на почетокот на сезоната влегоа со такви амбиции, па сега се на 12-то место на табелата. Мајорка врза една победа и две реми, но  благодарение на киксот на Кадиз тие сега се на сигурно и следната година ќе ги гледаме во Ла Лига повторно. Овде очекуваме мирен натпревар и типуваме 0-2 гола со квота 1.62 во 22Bet.

Селта – Валенсија – Х2

Селта запиша три победи и еден пораз, па тоа сето придонесе за овој тим да се најдат на сигурно и да не се грижат повеќе за опстанокот. Валенсија пак беа на добар пат да остварат некој добар успех и да се пласираат во Европа, но попуштија во многу лош период и сега и тие ќе мора да бидат задоволни само со 9-та позиција на табелата. Ние овде типуваме Х2 со квота 1.80 во 20Bet.

Лас Палмас – Алавес – 0-2

Домаќините во еден период имаа загрижувачки учинок и тоа беше серија од неколку врзани порази, па ако продолжеа така ќе се најдеа во позиција за да се борат за опстанок. Алавес од друга страна е на 10-то место и имаат 45 бода  и целосниот впечаток е дека оваа сезона за нив беше одлична. Очекуваме релаксиран натпревар и типуваме 0-2 гола со квота 1.58 во Mozzart.

Севиља – Барселона – 2

Севиља повторно разочара оваа сезона. Тие очекувавме да се борат за горните позиции, а во моментов се поблиску до црвената зона, отколку до зоната за Европа. Барса пак е на 2-то место и ќе завршат како вицешампиони оваа сезона. Очекуваме гостите да ги надиграат Севиља и да победат без поголеми проблеми. Типуваме 2 со квота 1.85 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*