ТИП НА ДЕНОТ (24.05.2024, 20:45) ЏЕНОВА – БОЛОЊА 

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од последното коло во Серија А помеѓу Џенова и Болоња.

Џенова ја оствари целта

Џенова после само една сезона помината во Серија Б експресно се врати во првата лига, па примарна цел оваа сезона беше да избори опстанок во елитата. Тренерот Џилардино заврши одлична работа и создаде одлично балансиран тим. Џенова одлично ја отвори сезоната и уште од самиот старт најави дека нема да биде еден од фаворитите за испаѓање. За тоа голема улога одиграа и новите засилувања, пред се Ретеги и Месијас кои одлично се вклопија во тимот.Опстанокот никогаш не беше доведен во прашање, иако Џенова имаше пад на формата и периоди на слаби резултати. Сепак, се покажа како тим кој игра одлично на домашен терен и ретко губи бодови дома, па сигурно ќе сака на најдобар начин да ја заврши сезоната.

Болоња одигра историска сезона

Болоња е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона во Серија А и моментално се наоѓа на делба на третото место со Јувентус. Тиаго Мота одлично го води тимот и слободно  може да се каже дека ова е историска сезона за Болоња бидејќи обезбедија пласман во Лигата на шампиони. Самодовербата во тимот е голема и се наоѓа во исклучително добра форма , па на последните пет меча нема пораз. Сепак, тимот е многу блиску и до третото место и со победа на овој меч може да го обезбеди третото место. Тиаго Мота заминува, па ова ќе биде последен натпревар за него на клупата и ќе сака со победа да ја заврши својата авантура.

Очекување

Со оглед на фактот дека овој меч нема резултатско значење очекуваме отворена борба и надигрување, а тоа е предуслов за многу голови.

ТИП:

Џенова – Болоња – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*