Ла Лига 37-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Во Шпанија стигна и претпоследното коло за оваа сезона. Во минатата вонредна рунда се  решија многу работи, но и овде очекуваме неизвесност и возбуда. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови.

Алавес – Хетафе – 0-2

Овде нема за што да се игра. Мотивот е на минимум бидејќи двете екипи се на сигурно и нема за што да се натпреваруваат. Алавес врза добра серија резултати, но во последните две кола запишаа реми и пораз, додека Хетафе пак запиша три последователни порази. На овој дуел очекуваме мал број погодоци и типуваме 0-2 гола со квота 1.59 во Mozzart.

Атлетик Билбао – Севиља – ГГ

Атлетик Билбао си го обезбеди своето место во Лига Европа и со тоа може оваа сезона да ја дефинираат како успешна. За разлика од нив, Севиља е на втората половина на табелата и тие ќе мора да се задоволат само со навремен опстанок и ништо повеќе. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Атлетико Мадрид – Осасуна – 1

Атлетико Мадрид влезе во многу добра серија. Тоа се докажува со резултатите од последните четири натпревари каде што запишаа исто толку и победи. За противник го имаат тимот на Осасуна кој нема некој посебен мотив до крајот на сезона и заостана во борбата за Европа. Ние овде типуваме 1 со квота 1.48 во 22Bet.

Барселона – Рајо Валекано – 1

Барса нема никакви обврски до крајот на сезона и единствено што може да „бркаат“ е втората позиција на табелата која и не е толку многу важна во овој моментов. Гостите пак се на сигурно и нема за што да се грижат. Барса очекуваме да земат лесни три бода на овој натпревар, а ние типуваме 1 со квота 1.33 во 20Bet.

Бетис – Сосиедад – ГГ

Во борбата за Лига Европа е многу интересно и овие два тима веруваме дека ќе се борат до последната минута за да стигнат до таа позиција и да излезат на европска сцена. Бетис остави генерално многу добар впечаток, а слично нешто може да кажеме и за тимот на Сосиедад. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.95 во Mozzart.

Кадиз – Лас Палмас – 1

Кадиз мора да победи на овој натпревар доколку сакаат и следната сезона да играат во Ла Лига, но тоа не зависи само од нив, бидејќи кикс треба да направи и тимот на Мајорка. Лас Палмас влезе во криза во многу лош период, но се на чекор од сигурен опстанок. Ние овде предност даваме на домаќините и типуваме 1 со квота 1.73 во Bet365.

Гранада – Селта – 2

Гранада треба да мисли само на Сегунда и да направи план како да се врати во елитата. Тие беа фаворити за елиминација уште од почетокот на сезоната, па и тоа се оствари на неколку кола пред крајот на овогодинашното издание од Ла Лига. Селта зеде важни три бода во минатото коло и успеа да направи пресврт на дуелот против Билбао, па тие три бода им значеа многу. Овде веруваме дека ќе победат без поголеми проблеми и типуваме 2 со квота 2.30 во 22Bet.

Мајорка – Алмериа – 1

Мајорка ако успееше да победи против Осасуна во вонредното коло во Ла Лига сега ќе беа порелаксирано, но во моментов се во позиција да се борат за опстанок, а мора да нагласиме дека имаат одлична предност во однос на Кадиз кој е им е најсериозна закана. Алмериа има само 2 победи во 35 изиграни натпревари и тоа доволно зборува за фактот дека следната сезона тие ќе играат во Сегунда. Ние типуваме овде 1 со квота 1.53 во 20Bet.

Валенсија – Жирона – ГГ

Валенсија во многу лош период запиша катастрофални резултати и тоа најверојатно ќе им се одрази со тоа што нема  да бидат дел од Европа за следната сезона. Жирона пак ќе ги гледаме во Лигата на шампиони и тоа е навистина огромен успех за тимот од Каталонија, па оваа сезона за нив може да се категоризира како повеќе од успешна. Ние овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме ГГ со квота 1.57 во Mozzart.

Виљареал – Реал Мадрид – 1Х

Виљареал има четири победи и еден пораз на последните пет дуели и тоа јасно зборува дека на овој дуел влегуваат со одлично расположение. За разлика од нив, Реал Мадрид веќе обезбеди титула во Ла Лига и сега тие имаат друг товар и мора да се сконцентрираат на големото европско финале кое ги очекува за околу 2 недели. Реал очекуваме да не притиска, а тоа Виљареал вешто да го искористи. Предлог тип за овој натпревар е 1Х со квота 1.80 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*