Ла Лига 35-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Уште 4 кола до крајот на овогодинашното издание на Ла Лига. Шампион е тимот на Реал Мадрид, а борба ќе се води за ЛШ и останатите европски купови. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Шпанија.

Алавес – Жирона – ГГ

Алавес влезе во одлична серија резултати и тоа се докажува на последните три натпревари каде што овој тим запиша исто толку и победи. За противник го имаат тимот на Жирона која ја игра најдобрата сезона во својата историја и во моментов се на втората позиција на табелата. Двете екипи се во добра форма, а головите не би требало да изостанат на овој натпревар. Типуваме ГГ со квота 1.67 во Mozzart.

Мајорка – Лас Палмас – 0-2

Денес во првиот термин за шпанската Ла лига ќе се сретнат две екипи кои играат катастрофално на последните пет натпревари. Мајорка има само еден бод во тој временски период, додека Лас Палмас има 100% негативен учинок и запишаа пет последователни порази. Овде очекуваме мал број погодоци и типуваме 0-2 гола со квота 1.53 во Bet365.

Виљареал – Севиља – ГГ

Виљареал заостана во борбата за Европа и во моментов ја имаат 9-та позиција на табелата, па ќе мора да се задоволат само со навремен опстанок. Севиља после лошиот старт, веќе при крајот започна со добри игри, но се задоцнија за да бидат во конкуренција за европските купови. Како и да е, ние типуваме ГГ со квота 1.57 во 22Bet.

Гранада – Реал Мадрид – 2

Малку фали за Гранада да го „чекира“ билетот за Сегунда. Тие се на претпоследната позиција со само 21 освоен бод и искрено само чудо би ги спасило да останат во елитата. Реал Мадрид е новиот шампион во Шпанија, а исто така и финалист во најелитното фудбалско натпреварување Лига на шампиони. Колку и да се одмараат првотимците на „кралевите“, имаат капацитет за да земат три бода на овој натпревар. Наш предлог е 2 со квота 1.51 во 20Bet.

Атлетико Билбао – Осасуна – 1

Баскијците зедоа важни три бода во минатото коло и успеаја да победат на натпреварот против Хетафе со резултат 2-0, па на тој начин се доближија до сигурниот пласман во Лига Европа. Осасуна пак влезе во криза и тоа се докажува на последните четири натпревари каде што овој тим запиша исто толку и порази. Сметаме дека домаќините ќе ја искористат лошата форма на Осасуна и типуваме 1 со квота 1.50 во Mozzart.

Кадиз – Хетафе – 1

Кадиз е во многу лоша позиција и заостанува 6 бода зад Мајорка, екипата која е на сигурно. Тие во последните четири натпревари немаат победа и зедоа само еден бод, но ако сакаат опстанок треба да ги земат трите бода на овој натпревар и да се надеваат на кикс на останатите конкуренти. Хетафе ги очекува мирна завршница и ништо повеќе, а веруваме дека и фановите на овој тим се задоволни со досегашниот учинок. Ние типуваме 1 со квота 2.10 во Bet365.

Aтлетико Мадрид – Селта – 1

Атлетико Мадрид ќе биде учесник во Лигата на шампиони освен ако не направат неколку последователни киксови и да ја стопат одличната разлика која ја имаат на 4-та позиција на табелата. Селта е на 15-то место и игра променливо, а ако успеат да останат во елитата што и не е толку комплицирано ќе може оваа сезона да ја категоризираат како успешна. Овде одлучивме предност да дадеме на домаќините и типуваме 1 со квота 1.40 во 22Bet.

Валенсија – Рајо Валекано – 1

Валенсија изиграа добра сезона, но во последните неколку натпревари потфрлија и запишаа три порази, па на тој начин се оддалечија од зоната за Европа што е примарна цел за оваа година. Рајо Валекано има солидна предност и веруваме дека нема да ја прокоцкаат до крајот на сезоната. Наш предлог е 1 со квота 2.25 во 20Bet.

Бетис – Алмериа – 1

Бетис е без пораз на последните четири натпревари и благодарение на тоа стигнаа до позицијата број 7 која води во квалификациите за конференциската лига. За противник денес го имаат тимот на Алмерија кој веќе оддамна е елиминиран, но во последното коло ја запишаа втората победа за оваа сезона против Рајо Валекано. Ние без двоумење овде типуваме 1 со квота 1.40 во Mozzart.

Барселона – Сосиедад – ГГ

За крај го имаме натпреварот помеѓу Барселона и Сосиедад. Ако ја погледнеме табелата ќе сфатиме дека бодовите повеќе им требаат на гостите бидејќи се борат за Лига Европа, додека домаќините пак обезбедија пласман во Лигата на шампиони за следната сезона и немаат повеќе никакви шанси за титулата во Шпанија. Овде очекуваме отворен и ефикасен дуел, па типуваме ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*