Ла Лига 33-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Останаа уште шест кола до крајот на оваа сезона во шпанската Ла Лига. Реал Мадрид веќе солидно води на лидерската позиција, а борбата за Европа и опстанок продолжува. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Шпанија.

Сосиедад – Реал Мадрид – ГГ

Сосиедад е во одлична форма и на овој натпревар влегува со три последователни победи и две реми, па се наоѓа на позиција која води во Лига Европа, а за Лигата на шампиони некако заостанува во трката. За противник го имаат Реал Мадрид кој зеде важни три бода во минатото коло и најверојатно ќе завршат на првата позиција. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.80 во Mozzart.

Лас Палмас – Жирона – 2

Лас Палмас е во многу лоша форма и најдобар доказ за тоа ни се резултатите од последните пет натпревари каде што овој тим запиша пет последователни порази, а во сето лошо, позитивно е тоа што се надвор од зоната за елиминација. Жирона од друга страна е на 3-то место со 68 бода кои ги имаат освоено преку 21 победа, 5 реми и 6 порази, а како што делува овој тим ќе го гледаме во ЛШ следната сезона. Овде типуваме 2 со квота 1.80 во Bet365.

Алмериа – Хетафе – X2

Алмериа нема на што повеќе да се надева. На  шест кола пред крајот на сезоната се наоѓаат на дното на табелата со само 14 освоени бода и 17 бода помалку од  екипите кои се на сигурно, па само некое натприродно чудо би ги спасило да останат во елитата. Хетафе пак е на сигурно и нема за што да се грижат освен да имаат мирна завршница. Овде одлучивме да типуваме Х2 со квота 1.50 во 22Bet.

Алавес – Селта – ГГ

Овде имаме дуел на две екипи кои се слични по квалитет. Во моментов, домаќините се во поповолна позиција и не би требало да имаат проблеми со опстанокот, додека гостите се на првата сигурна позиција, но имаат 6 бода предност која не е за потценување. Ние овде типуваме ГГ со квота 2.00 во 20Bet.

Атлетико Мадрид – Атлетик Билбао – ГГ

Атлетико заврши со Лигата на шампиони и покрај тоа што имаше предност во првиот натпревар против Дортмунд, но за жал после беа поразени, па сега ќе можат да се посветат на Ла Лига и на пласманот за следната сезона во елитното натпреварување. Билбао влезе во многу лош период во криза и тие запишаа еден пораз и две реми на последните три кола. На овој дуел решивме да го избегнеме конечниот исход и да ви дадеме предлог на голови. Типуваме ГГ со квота 1.77 во Mozzart.

Кадиз – Мајорка – 0-2

Во првиот неделен термин за Ла Лига се сретнуваат две екипи кои не прикажаа некои посебни игри оваа сезона. Кадиз е дел од црвената зона и има сериозен заостаток зад останатите екипи, па нивниот опстанок е загрозен. Мајорка пак два пати по ред беа поразени и еднаш ремизираа и тоа им го доведе опстанокот во прашање. Како и да е, овде очекуваме мирен дуел и типуваме 0-2 гола со квота 1.41 во Bet365.

Гранада  – Осасуна  – Х2

Гранада нема и тие што повеќе да се надеваат. Вистина зедоа 4 бода во последните две рунди, но тоа не е доволно за да ги зголемат шансите за опстанок и во моментов се на претпоследната позиција на табелата. Осасуна од друга страна има само една победа и четири порази на последните пет натпревари, а што е најважно немаат грижа околу опстанокот. Ние овде очекуваме Осасуна да остане непоразена и типуваме Х2 со квота 1.52 во 22Bet.

Виљареал – Рајо Валекано – 1

Виљареал некако заостана во борбата за пласман во Европа. Тие се на средината на табелата и досега имаат освоено 42 бода, а најверојатно успехот ќе изостане оваа сезона. Рајо Валекано е без пораз на последните четири дуели и во тој временски период запиша две победи и две реми. Виљареал е поквалитетен тим и очекуваме да земат три бода на овој натпревар. Типуваме 1 со квота 1.91 во 20Bet.

Бетис – Севиља – ГГ

Овде имаме натпревар каде што две екипи влегуваат со голем мотив. Бетис можеби е во поповолна ситуација, но Севиља во никој случај не треба да ги потцениме барем во последно време бидејќи остварија три последователни победи. Да се типува на конечен исход е тешко на овој дуел, па решивме да ви дадеме предлог на голови. Типуваме ГГ со квота 1.80 во Mozzart.

Барселона – Валенсија – ГГ

Колото завршува со натпреварот помеѓу Барселона и Валенсија. Барса во минатото коло изигра против Реал и беа поразени, па практично тоа ги оддалечи од титулата за оваа година и сега се наоѓаат на втората позиција на табелата. Валенсија игра многу подобро за разлика од минатите неколку сезони и се во игра за пласман во Европа. Овде очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни и типуваме ГГ со квота 1.95 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*