Ла Лига 30-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Во шпанската Ла Лига стигнавме до 30-та рунда, а овде предвидуваме интересна завршница во однос на пласманот во Европа, но и за шампионската титула и покрај фактот што Реал Мадрид има солидна предност на лидерското место.

Кадиз – Гранада – 0-2

Во премиерниот натпревар од ова коло ќе се сретнат екипите на Кадиз и Гранада. Домаќините се на 18-та позиција и се уште имаат шанси за да обезбедат опстанок, но тоа би било доста тешка задача со оглед на конкуренцијата. Гранада пак врза три последователни порази и со тоа ги минимизираше шансите за и следната година да играат во елитата. Ние овде типуваме 0-2 гола со квота 1.68 во Mozzart.

Хетафе – Севиља – Х2

Хетафе е на средината на табелата и со оглед на нивните амбиции кои се насочени само кон навремен опстанок, може да кажеме дека се задоволни со досегашниот учинок. Севиља од друга страна е најголемото разочарување досега во Ла Лига и тие се наоѓаат на втората половина на табелата. На овој натпревар очекуваме гостите да останат непоразени и типуваме Х2 со квота 1.50 во Bet365.

Алмериа – Осасуна – 2

Алмериа ја запиша првата победа во минатото коло и тоа против Лас Палмас каде што победија со минимален резултат од 1-0, но и понатаму тие се најголеми фаворити за елиминација и само чудо би ги спасило да останат во елитата. Осасуна е на 12-то место со 36 бода и се наоѓа на сигурно што е најважно за нив во овој момент. Наш предлог за овој дуел е 2 со квота 2.75 во 22Bet.

Валенсија – Мајорка – 1

Оваа сезона Валенсија личи на себе и се уште има шанси за да стигне до Европа што е примарна цел за овој тим. Тие се наоѓаат на 8-та позиција и имаат 6 бода помалку од Сосиедад, кој е на позиција која води во конференциската лига. Мајорка пак е на сигурно и може да игра релаксирано во наредните натпревари, но малку им фали за опстанокот да биде обезбеден. Валенсија очекуваме да земе три бода на овој натпревар и типуваме 1 со квота 2.15 во 20Bet.

Барселона – Лас Палмас – 1/1

Барса заостана во борбата за титула и има 8 бода помалку од Реал Мадрид кој е лидер на табелата. Сепак не е ништо изгубено со оглед на тоа што до крајот има уште многу за играње. Нивниот противник, екипата на Лас Палмас е на сигурно и тешко дека ќе направи некој поголем успех оваа сезона. На овој дуел очекуваме домаќините да доминираат и типуваме 1/1 со квота 1.80 во Mozzart.

Селта – Рајо Валекано – ГГ

Овде имаме дуел на две екипи кои се слични по квалитет. Домаќините се веднаш над црвената зона и малку грешки им фалат за да го загрозат својот опстанок. Рајо Валекано после серијата неуспеси конечно запиша победа во последното коло против Бетис. Овде очекуваме ефикасен дуел и најмалку по еден гол на двете страни. Коефициентот за ГГ во Bet365 изнесува 1.95.

Жирона – Бетис – 1 @ 1.75

Бајката за Жирона заврши. Тие беа на првото место на табелата, но не го издржаа притисокот и сега веќе се на 3-та позиција, но и покрај тоа може да кажеме дека за нив таа позиција е успех особено ако издржат до крајот на сезоната. Бетис по старото добро правило е надвор од зоната за Европа и тешко дека овој пат ќе стигнат до таму бидејќи имаат сериозна конкуренција. Ние овде типуваме 1 со квота 1.75 во 22Bet.

Алавес  – Сосиедад – Х2

Aлавес на последните пет натпревари запишаа само една победа, па на овој дуел влегуваат со лошо расположение. Тие се на втората половина од табелата, но се надвор од црвената зона, па приоритет е да останат таму. Сосиедад пак е на 6-то место со 46 бода  и како што стојат работите овој тим ќе го гледаме во Европа следната сезона. Наш предлог е Х2 со квота 1.75 во 20Bet.

Реал Мадрид – Атлетик Билбао – 1

Реал Мадрид е на лидерската позиција и во моментов важат за најголеми фаворити за титулата во Шпанија. Тие прикажаа одлични игри и се што треба е да продолжат со ова темпо до крајот на сезоната. Атлетик Билбао од друга страна е на 4-то место и примарната цел им е пласман во ЛШ што нема да биде лесна мисија. Предност на овој дуел даваме на домаќините и типуваме 1 со квота 1.51 во Mozzart.

Виљареал – Атлетико Мадрид – ГГ

Виљареал е во одлична форма и тоа се докажува со резултатите од последните пет натпревари каде што овој тим запиша четири победи и само еден пораз, но тоа не е доволно за да бидат во зоната за Европа за следната сезона. Атлетико пак заостана во борбата за титула и во моментов ја имаат 5-та позиција и со тоа дефинитивно не се задоволни. Овде очекуваме отворен дуел и типуваме ГГ со квота 1.53 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*