ТИП НА ДЕНОТ (24.03.2024, 18:30) ЛЕВАНТЕ – ЕЛЧЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од шпаската втора лига помеѓу Левенте и Елче.

Мали се шансите Леванте да се врати во елитата

Леванте неколку сезони беше вистински хит во Примера, таму блескаше и нашиот Барди, но потоа следуваше испаѓање во Секунда, Минатата сезона малку недостасуваше Леванте повторно да се врати во елитата, но оваа сезона шансите за тоа се многу минимални. Тимот моментално се наоѓа на средината на табелата и заостанува пет бода од местата кои водат во плеј-оф. Сепак, ако се земе во предвид квалитетот на тимот и како играат оваа сезона, впечатокот е дека тешко ќе стигнат до тоа место. На последните три натпревари немаат пораз, запишаа една победа и две ремија, но сега на гости им доаѓање еден од најсилните тимови во лигата. Ова ќе биде вистински тест за Леванте бидејќи со евентуална победа ќе се врати во игра за плеј-оф, а и значително ќе ја подигне самодовербата.

Елче на добар пат да се врати во Примера

Минатата сезона тимот од Аликанте ја мина во елитата, но таму не се прослави, заврши на последното место и се врати во втората лига. Сега Елче сака експресно да се врати во Примера и е на добар пат да го направи тоа. Моментално го дели второто место со Еспањол, но не заостанува многу зад лидерот. Тимот се наоѓа во исклучително добра форма и е во серија од четири победи по ред, па на ова гостување доаѓа како фаворит. Впечатокот е дека овој тим е преслаб за Примера, но силен за втората лига, па доколку успее да се врати во елитата ќе треба значително да се засили за да не помине како минатата сезона.

Очекување

Гостите се фаворити според квалитетот и формата, но Леванте на домашен терен е незгоден за сите тимови, па очекуваме израмнет дуел со голови на двете страни.

ТИП:

Леванте – Елче – ГГ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*