ТИП НА ДЕНОТ (25.03.2024, 17:00) АЗЕБЕЈЏАН – БУГАРИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме пријателскиот дуел помеѓу репрезентациите на Азербејџан и Бугарија.

Азербеџан немаше шанси за пласман на ЕП

Азербејџан немаше шанси за пласман на Европското првенство преку квалификациите бидејќи беше во многу силна група. Белгија го освои првото место, а Австрија и Шведска до крај се бореа за второто место. Азаербејџан запиша само две победи во целиот цикулус и тоа беше очекувано според квалитетот на оваа репрезентација. Најголемо изненадување направија против Шведска кога победија со 3:0 и покажаа дека оваа репрезентација сепак има кваитет и може да победува сериозни селекции, особено на домашен терен. Сега на гости им доаѓа Бугарија, селекција против која сигурно можат да се надеваат на победа и тоа ќе биде целта на овој меч.

Бугарија полека ја подигнува формата

Бугарија изминатите години имаше смена на генерации и многу слаби резултати, талкаа и со разни селектори, а сега конечно може да се каже дека Бугарите полека се консолидираат. Овие квалификации ги одиграа солидно, но не успеаа да се пласираат на Европско првенство. На некои натпревари немаа среќа па примаа голови во судиското продолжение, но и покрај тоа беа многу блиску до пласман на ЕП. Во последните два меча против Угарија и Србија одиграа 2:2, иако имаа предност, па тука ги загубија шансите за пласман. Во секој случај оваа селекција има можност за напредок во иднина и сигурно тоа ќе се покаже во Лигата на нации. Овие пријателски натпревари се шанса селекторот да испроба нови репрезентативци и формации, но секако иако немаат резултатско значење целта е да се победи.

Очекување

Очекуваме двете селекции да играат растеретено и да одат на победа, па тоа е предуслов за возбудлив натпревар со многу голови.

ТИП:

Азербејџан – Бугарија – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*