Ла Лига 18-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Од вторник на програмата се натпреварите од 18-то коло на Ла Лига. Овој пат немаме големи дерби натпревари, но далеку од тоа дека нема да биде интересно. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата вонредна рунда.

Рајо Валекано – Валенсија – ГГ

Рајо Валекано и Валенсија играат многу слично оваа сезона, а интересно е дека и едната и другата екипа имаат ист број бодови и моментално ја делат 10-та позиција. Рајо Валекано во последните пет натпревари не знаат за победа, а во минатото коло оваа екипа е поразена на гостувањето кај Осасуна. Валенсија пак конечно изигра добар натпревар и успеа да земе важен бод против Барселона. Наш предлог е ГГ со квота 2.10 во Mozzart.

Атлетико Мадрид – Хетафе – 3+

Еден од најинтересните натпревари на ова коло се игра на Ванда Метрополитано каде што Атлетико Мадрид ќе го дочека тимот на Хетафе. Атлетико Мадрид моментално е стациониран на 4-то место на табелата, а во последно време имаат доста проблеми на гостинските натпревари. Хетафе е на 8-та позиција на табелата и имаат само два бода помалку во однос на седмо пласираниот Бетис. Наш предлог за овој натпревар е 3+ со квота 1.93 во Bet365.

Гранада – Севиља – 2

Ова ќе биде сигурно дуел од двете најголеми разочарувања во досегашниот тек од најквалитетниот ранг на шпанскиот фудбал. Гранада моментално се наоѓа на претпоследното место на табелата со само осум освоени бода. Севиља повторно остана без тренер и после поразот од Хетафе го променија Диего Алонсо. Време е за три бода за Севиља и типуваме 2 со квота 2.55 во 22Bet.

Барселона – Алмерија – 1/1

Ниту Барселона не игра како што треба оваа сезона, а единствено што може да се каже дека е успех за овој тим е пласманот во нокаут фазата од Лигата на шампиони. Алмерија е веќе видена во Сегунда на крајот на сезона, а поразувачки звучи податокот дека оваа екипа досега собра само пет бода. Ние веруваме дека Барса ќе доминира и типуваме 1/1 со квота 1.48 во 20Bet.

Атлетик Билбао – Лас Палмас – 1

Години наназад Билбао игра на високо ниво во шпанското првенство, а овој пат моментално се во рамноправна борба за пласман во ЛШ. Овој тим е на 5-та позиција со само два бода помалку во однос на четврто пласираниот тим на Атлетико Мадрид. Лас Палмас во минатото коло ремизираше против Кадиз, а тоа може да се категоризира како неуспех. Овде типуваме 1 со квота 1.42 во Mozzart.

Виљареал – Селта – 3+

Многу повеќе очекувавме од Виљареал во овогодинашното издание од шпанскиот шампионат, а моментално Жолтата подморница се наоѓа на лошото 14-то место на табелата со само три бода повеќе во однос на тимовите кои се наоѓаат во зоната за елиминација. Ниту Селта не се прослави кој знае колку во досегашниот тек од шампионатот, па го имаат 18-то место. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 1.81 во Bet365.

Бетис – Жирона – ГГ

Ова е еден од поинтересните натпревари во ова вонредно коло, а ќе се сретнат екипите на Бетис и Жирона. Бетис е на 7-то место,а во минатото коло ремизираа на тешкото гостување кај Сосиедад. Жирона пак ја игра најдобрата сезона во историјата и во моментов ја има првата позиција на табелата со два бода повеќе во однос на второпласираниот тим на Реал Мадрид. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.63 во 22Bet.

Кадиз – Сосиедад – 0-2

Во преходните неколку изданија Кадиз поради добрите партии на домашен терен успеваше да се снајде со своите противници, а во моментов немаат импресивен пласман бидејќи се наоѓаат на 16-то место на табелата. Сосиедад пак ја прекина серијата на победи во минатото коло и ремизираа против Бетис на натпревар без голови. Ние повторно очекуваме мирен и неефикасен натпревар  и типуваме 0-2 гола со квота 1.67 во 20Bet.

Алавес – Реал Мадрид – 2

Алавес моментално се наоѓа на 13-то место на табелата, а делува дека оваа екипа ќе се бори за опстанок до самиот крај на сезоната. Во меѓувреме, Реал на домашен терен го совлада тимот на Виљареал со висок резултат од 4-1, а искрено овде очекуваме нови три бода за Кралевите. Наш предлог тип за овој натпревар е 2 со квота 1.60 во Mozzart.

Мајорка – Осасуна – 2+

Мајорка врза неколку добри партии и полека „бегаат“ од зоната за елиминација бидејќи во овој момент се наоѓаат на 15-та позиција на табелата. На последните четири натпревари во првенството не знаат за пораз, а во тој временски период остварија една победа и три реми. Осасуна не игра толку добро како минатата сезона, но добро е тоа што се на 12-то место на табелата. Наш предлог е 2+ со квота 1.57 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*